İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 18.08.2017

BIST100 ENDEKSİ GÜNÜ YATAY TAMAMLADI

BIST100 Endeksi günü yüzde 0,03 azalışla 106,825 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,33, holding endeksi ise yüzde 0,11 değer kaybetti.

 

BIST1OO Endeksi önceki kapanışa göre 36,66 puan azalırken, toplam işlem hacmi ise 5,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Güne pozitif başlangıç yapmış olsa da 107,678 puana yükselmesine rağmen, bu seviyelerden gelen satışlarla düşüşe geçerek 106,412 puana kadar gerileme kaydetti. Kapanışa doğru kayıpların bir kısmını telafi enden endeks, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,03 azalışla 106,825 puandan günü tamamladı. Yaşanan bu değer kaybını geçen haftalarda zirve yapan endeksi kazançlarını kademeli olarak geri vermesi olarak adlandırılabilir. Yurtiçi piyasalarda veri akışının olmadığı haftanın son işlem gününde küresel piyasalara göz atmakta fayda var.

 

Barcelona’da meydana gelen terör saldırısının ardından borsalarda satışların geldiği görülüyor. Aynı zamanda Beyaz Saray’da Trump yönetimine ilişkin endişeler gündemde. Trump’a adam dayanmıyor ifadesi küresel piyasalarda konuşulmaya başladı. ABD tarafında ekonomi dışından yolunda gitmeyen gelişmelerin olduğu söylenebilir. ABD Başkanı Donald Trump popülitesini kaybetmiş durumda. Bu gelişmelerle beraber borsada satışların geldiği görülüyor. Asya hisse senetleri yaşanan terör olayıyla beraber kayıplarını genişletti. S&P 500 Endeksi 2017 yılından beri en sert ikinci düşüşünü yaşadı. Avusturalya tahvilleri ve yen, yatırımcılar için güvenli liman konumunda kalarak yükseliş yaşıyor. ABD hisseleri Trump’ın teşvik planlarının giderek daha belirsiz bir hale gelmesine yönelik kaygılarla değer kaybetti. Trump’ın üst düzey ekonomik danışmanlarından, yatırımcılar için güven kaynağı olan Gary Cohn’ın istifa edeceğine yönelik spekülasyon buna etki oldu denilebilir. Dow Jones Endeksi yüzde 1,2 düştü ve Nasdaq Bileşik Endeks yüzde 1,9 geriledi. MSCI Asya pasifik Endeksi ise yüzde 0,5 azaldı.

 

Haftanın son işlem gününde Trump yönetimine ilişkin kaygıların gündemde olduğu bir sabaha uyandık diyebiliriz. Barcelona’da meydana gelen terör saldırısının ardından Trump yönetimine ilişkin endişelerin ön planda olduğu söylenebilir. Risk alma iştahının azalmasıyla beraber güvenli liman konumunda olan varlıklara talebin artığı görülüyor. Gün içinde veri akışına göz atacak olursak, günün ilk saatlerinde Almanya ÜFE rakamları takip edilecek. Ardından günün ikinci yarısında Kanada enflasyon verisi ve ABD Michigan Tüketici Hissiyatı açıklanacak. Günün son saatlerinde ise FOMC üyesi Kaplan’ın konuşması yer almaktadır.

 

BIST100 Endeksinde satışların devam etmesi durumunda 106,000 desteği takip edilmelidir. Bu desteğin aşağı yönde kırılmasıyla 105,500 ve 105,000 noktaları gündeme gelebilir. Ancak olası yükselişlerde 107,000 ve 108,500 direnç noktasına kadar yükseliş yaşanabilir.