İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 20.09.2017

BIST100 ENDEKSİ KAR SATIŞI YAŞIYOR

BIST100 Endeksi günü yüzde 1,52 düşüşle 104,917 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 5,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,72 düşüş yaşarken Holding endeksi ise yüzde 1,72 düşüş yaşadı.

Hafta başında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hamur sınırına askeri tatbikat başladığını duyurmuştu. Aynı zamanda PYD kontrolündeki Suriye’nin Afrin ilçesi sınırına askeri sevkiyat yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’ nin kuzeyinden Akdeniz’e açılacak bir terör koridoruna müsaade etmeyeceklerini, terörün bu bölgede baskın çıkması halinde her türlü müdahalenin gündeme gelebileceğini söylemişti. Irak ve Suriye sınırındaki bu askeri hareketlilik şimdilik bir mesaj niteliği taşısa da, ilerleyen günlerde tansiyonun yükselmesi halinde gelişmeler farklı bir boyuta taşınabilir. Bu gelişmelerle beraber Türk Lirası hem dolar hem de Euro para birimi karşısında yüzde 1 değer kaybı yaşadı. Aynı zaman da BIST 100 endeksinde satışları da beraberinde getirdi. New York Borsası haftanın ikinci işlem gününü rekor seviyelerden tamamladı. Dow Jones Endeksi yüzde 0,18 artışla 22,370 puana, S&P 500 Endeksi yüzde 0,11 yükselişle 2,506 puana ulaştı. Nasdaq teknoloji Endeksi de yüzde 0,10 değer kazanarak 6,461 puana yükseldi. Böylece her üç endeksi günü rekor seviyelerden tamamlamış oldu. Gün içinde ABD’li telekomünikasyon şirketlerinden Verizon ve AT&T’ nin hisseleri sırasıyla yüzde 2,6 ve yüzde 2,1 yükselirken, T-Mobile ve Sprint’ in hisse başına değeri sırasıyla yüzde 5,8 ve yüzde 6,7 artış gösterdi. Gün içinde FED faiz kararı piyasanın odağında olacaktır. Piyasanın beklentisi faizlerde herhangi bir artışın olmayacağı yönündedir. Federal Fonlama Oranı’ nın yüzde 1.00 – 1.25 bandında sabit bırakılması bekleniyor. Ancak karar sonrasında FED Başkanı Yellen’ ın yapacağı açıklamalar piyasanın odağında olacaktır. Ekonomik projeksiyonlara ilişkin güncellemenin yansı sıra 4,5 trilyon dolar dolara ulaşan bilanço daraltma sürecinin ne zaman başlanacağı yönünde açıklamaların gelmesi bekleniyor. Avrupa hisseleri ise kapanışta yatay seyretti. Enerji şirketlerinin petrol fiyatlarındaki artışı takiben üç ayın en yüksek seviyesine gelip, Heineken NV öncülüğünde yiyecek ve içecek firmalarındaki düşüşü dengelemesiyle, kapanışta yatay seyretti. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0,1’den daha az yükseldi. Heineken, yüzde 4,4 değer kaybetti. Enerji hisseleri yüzde 0,6 yükselişle sanayi grupları arasında en iyi performansı gösterdi. Almanya’ nın 10 yıllık faizi yüzde 0,45 seviyesinde yatay seyretti.

Gün içinde FED faiz kararının yanı sıra yoğun bir veri akışı bizi bekliyor olacak. Günün ilk saatlerinde Almanya ÜFE verisi karşılanacak. Ardından İngiltere Perakende Satışlar verisi piyasanın odağında olacaktır. Günün ikinci yarısında ise ABD Mevcut Ev Satışları ve Ham petrol stoklarını takip ediyor olacağız.

BIS100 Endeksi’nde kar satışlarının devamı yaşanması halinde 104,500 ve 103,00 destek seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Ancak Endeks de alımların gelmesi durumunda 106,000 ve 107,500 tekrardan test edilebilir.