TCMB GECELİK BORÇ ALMA LİMİTİNİ SIFIRA İNDİRDİ 22.11.2017

BORSA GÜNÜ YÜKSELİŞLE TAMAMLADI

 

BIST100 Endeksi günü yüzde 1,30 değer kazancıyla 105,267 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,04, holding endeksi ise yüzde 1,59 değer kazandı.

 

Endekste önceki kapanışa göre 1,355 puan artış görüyoruz. Toplam işlem hacminin de 6,7 milyar lira düzeyinde gerçekleşmesi dikkatlerden kaçmadı. Döviz kurlarında görülen yükseliş ve pay piyasasına olan talebin düşmesiyle BIST100 endeksi, 103,000 puan seviyesine kadar gerileme yaşadı. Günün erken saatlerinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) döviz kurlarında görülen rekor yükselişin ardından gecelik borç alma limitini sıfıra indirdi. Yapılan bu müdahaleyi örtülü faiz artışı olarak nitelendirebiliriz. Ancak bu müdahalenin piyasaya olan etkisinin sınırlı kaldığını görüyoruz. Dolar/TL kuru 3,9776 seviyesini test etmesinin ardından kademeli düşüş yaşayarak 3,9450 seviyesine kadar geri çekilme yaşasa da bu seviyelerden tutunamayarak tekrar yükselişe geçti. 10 yıllıklarda ise yüzde 13,03 seviyelerinde rekor tazelendi.

 

Son dönemlerde siyasi ve jeopolitik risklerin gündemde olmasını yaşanan fiyatlamalardan görebiliyoruz. Zarrab davasının gündemde olması ve aynı zamanda 14 Aralıkta FED’ in Aralık ayında bir faiz artış hamlesi yapma ihtimalinin güçlü olması, kurun yüksek seviyelerde dolaşmasını destekler nitelikte. Her ne kadarki yapılan önlemler bankacılık ve kura etkisinin sınırlı kaldığı görülse de önümüzdeki dönemlerde Merkez Bankası piyasaları ikna etme çabalarına devam edecek gibi görünüyor. Hükümetten gelen TCMB’ nın faiz artırımına gitmesi gerektiğinin dile getirilmesi Merkez Bankasının bağımsızlığına ilişkine endişeleri arttırır vaziyette. Özetle, doların yurtdışında güçlü seyri, siyasi alanda görülen tedirginlik, Zarrab davasının gündemde olması, NATO ile kriz, tahvil faizlerindeki yükseliş, gelişen ülkeler arasında en büyük cari açığa sahip olmamız, enflasyonda çift haneli rakamların görülmesi, Türk Lirasının değer kaybetmesini destekler nitelikte. Gün içinde döviz kurları ve faizlerin seyri, yurt dışında ise ABD FED tutanakları piyasanın takibinde olacaktır. Aynı zamanda TCMB’ nın kurlara yönelik yapacağı müdahaleler piyasanın odağında olacaktır.

 

Küresel piyasalara göz atacak olursak, teknoloji şirketlerinin hisselerindeki artışla günü kazançla tamamladı. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,69 değer kazanarak 23,590 puana, S&P 500 Endeksi yüzde 0,65 yükselişle 2,599 puana kadar çıkış yaşadı. Nasdaq Teknoloji Endeksi en hızlı yükselişini gerçekleştirerek yüzde 1,06 artışla 6,862 puana yükseldi.  ABD’de Yellen’ ın Fed yönetiminden Şubat ayında ayrılacağı bilgisini doğrulaması, ABD merkez bankasının doldurması gereken koltuk sayısını dörde çıkardı. ABD’de şükran günü tatili yatırımcılara mola verme konusunda fırsat sağlarken akşam saatlerinde takip edilecek FED toplantı tutanakları mola öncesinde volatiliteyi hızlandırabilir.

 

Teknik olarak BIST100 Endeksinde yükselişin devamı yaşanması halinde 105,500 ve 106,400 noktası direnç konumunda izlenebilir. Ancak olası düşüşler için 103,500 ve 102,200 desteği kısa vadeli olarak takip edilebilir.