İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 23.10.2017

BIST100 GÜNÜ YÜKSELİŞLE TAMAMLADI

 

BIST100 Endeksi haftanın son işlem gününe yüzde 0,30 artışla 108,760 puandan başladı. Açılışta 326,88 puan yükselirken, bankacılık endeksi yüzde 0,22, holding endeksi yüzde 0,36 değer kazandı.

 

Günün ilk yarısında 109,000 puanın üzerini görmesinin ardından sürekli müzayede işlemlerine ara verilmesinin ardından yüzde 0,50 değer kazancıyla 108,975 puandan giriş yaptı. Toplam işlem hacmi günün ilk yarısında 2,6 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Gün içinde 109,273 puanın üzerini test etmiş olsa da günü 108,488 puandan tamamladı. Hafta açılışında Türk lirası siyasi alandaki belirsizliklerle birlikte değer kaybı yaşadı. Hafta açılışında Tl işlemlerinde görülen satışların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın hafta sonu yaptığı konuşmada ABD’ye yönelik sert eleştirilerden kaynaklandığı söylenebilir. Günün ilk saatlerinde yurt içinden ekim ayına ilişkin Tüketici Güveni verilerini takip edeceğiz. Aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerinin İdlib gerginliği azaltma amacıyla bölgeye intikali izleniyor olacak. Bu hafta TCMB’ dan PPK kararını takip ediyor olacağız. Piyasanın beklentisi herhangi bir faiz indiriminin gerçekleşmeyeceği yönünde. Ancak TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’ nın faiz kararının ardından yapacağı basın açıklaması izlemeye alınabilir.

 

Geride bıraktığımız hafta Dolar, ABD Senatosu’ nun 4 trilyon dolarlık bütçe tasarısını kabul etmesinin, Başkan Donald Trump’ ın hayata geçirmeyi planladığı vergi reformu için büyük ilerleme sağladığı yönünde değerlendirmesiyle tırmanırken, ABD Hazine tahvilleri sert düşüş yaşadı. New York Borsası’ndaki her üç endeks de rekor seviyelere yöneldi. Dolar üç ayın zirvesine gelirken, ABD ‘ nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 2,4 seviyesine yaklaştı. Kanada doları, beklentilerin altında kalan enflasyon ve perakende satış verileriyle düşerken, sanayi hisseleri ve finansal hisselerdeki ralli S&P/TSX Bileşik endeksini yılın zirvesine taşıdı. Stoxx Europe 600 Endeksi, bankacılık endeksinin üç haftanın en sert yükselişi gerçekleştirmesiyle, haftalık kaybını daralttı. Bölgesel göstergenin, yönünü yukarı çevirmesinde artan metal fiyatları ve olumlu gelen kar rakamları da etkili oldu. Euro, yatırımcıların dikkatini İspanya’daki siyasi gelişmeler ve İngiltere’ nin Brexit görüşmelerine çevrilmesiyle düştü.  

 

Oldukça yoğun bir haftaya giriş yapıyoruz. Küresel piyasalarda gözler Avrupa Merkez Bankasının vereceği faiz kararına çevrilmiş durumda. Merkez Bankasının ekonomik teşvik programını nasıl azaltacağına dair detaylar elde etmek için karar sonrası ECB Başkanı Draghi’ nin açıklamalarını takip etmiş olacağız.  Diğer yandan, üçüncü çeyrek ABD büyüme okumaları bekliyor olacağız. Bu veriler ile Harvey, Irma ve Maria kasırgalarının ekonomik aktivite üzerindeki etkileri ve Fed’in para politikası bakışını nasıl etkileyeceğini tahmin etmiş olacağız. Asya tarafında Perşembe günü Japonya’dan Ekim ayına ilişkin enflasyon rakamları izlemeye alınacaktır. Gelecek olan verinin pozitif olarak açıklanması bekleniyor. Aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump’ ın 3 Kasım’ da Asya gezisi öncesinde yeni FED Başkanını açıklaması bekleniyor.

 

BIST100 Endeksi yükselişine devam etmesi durumunda 109,500 ve 110,000 seviyesini hedefleyebilir. Ancak olası düşüşlerde 107,500 ve 106,000 seviyeleri takip edilebilir.