BORSA GÜNÜ DÜŞÜŞLE TAMAMLADI 24.10.2017

 

BIST100 Endeksi günü yüzde 1,09 düşüşle 107,303 puandan tamamladı. Önceki kapanışa göre 1,185 puan azalırken, toplam işlem hacmi 5,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 3,12, holding endeksi ise yüzde 0,69 değer kaybetti.

 

Güne düşüşle başlayan endeks özellikle banka hisselerinde yoğunlaşan satışların etkisiyle 107,303 puana kadar geriledi ve günü bu seviyeden tamamladı.  Hafta sonunda ABD’ nin Türkiye’deki 6 bankaya ceza uygulayabileceği haberinin ardindan SPK ve BDDK aciklama yapmış olsa da, banka hisselerinde görülen satis dalgasinin nedenleri arasinda sayilabilir. Toplam 25 Milyar Dolara yakin tutarin ABD tarafından kesileceği haberi piyasalarda tedirginlik yaratti. Haftanin ilk islem gününde yurt içinden Tuketici güven endeksinde görülen dusus dikkatlerden kaçmadi. Gelen veride son uc aydir tüketici güveninde bir azalma olduğu goruluyor. Bugün ise yurt içinden reel eksim güven endeksini takip ediyor olacagiz. Ancak asil beklenen hafta içinde TCMB’ dan gelecek olan faiz karari olacaktır. Piyasanin beklentisi herhangi bir faiz değişimine gidilmeyeceği yönünde. Ancak karar sonrasi yapılacak aciklamalar TCMB ‘nin yol haritasıyla alakali sinyal niteliğinde olabilir.

 

Avrupa hisse senetleri, teknoloji hisselerini 2001 yilindan bu yana en yüksek seviyeye çıkaran rallinin gayrimenkul hisselerindeki düsüsü dengelemesiyle yükseldi. Stoxx Europe 600 endekdi haftanin ilk islem gününde yüzde 0,2 yükseldi. Teknoloji hisseleri yüzde 1,3 yükselerek 16 yilin zirvesini gordu. Gayrimenkul hisseleri ise yüzde 0,8 deger kaybetti. Almanya’ nin DAX Endeksi yüzde 0,1 oraninda yükseliş yasadi. Almanya 10 yilliklarda iki baz puan azalarak yüzde 0,43 seviyesine geriledi. Stoxx Europe endeksi’ndeki 19 sektör arasinda 13’ü yükseldi. ABD hisse senetleri ise yatirimcilarin bilanço aciklamalarini ve vergi reform surecini değerlendirecek haftaya karisk seyirle basladi. S&P 500 Endeksi düşerken, Dow Jones Sanayi Endesi yatay seyir izledi. Japonya’da ABE’ nin secim zaferi, Nikkei Endeksi’ nin rekor uzunluktaki yükseliş serisini gerçekleştirmesine ve yenin 14 haftanin en dusuk seviyesini görmesine yol acti. Avrupa tahvilleri geniş tabanlari bir yuskelis gösterirken, ABD Hazine tahvilleri yatay seyretti.

 

Gün içinde yoğun bir veri akisi bizi bekliyor olacak. Günün ilk yarisinda Avrupa Bolgesi’nden Imalat, Bilesik ve Hizmet PMI datarini izlemeye alacagiz. Gunun ikinci yarisinda ise ABD Uretim, Hizmet ve Bilesik PMI’lar takibimizde olacaktır. Bu hafta her ne kadar oranlarda bir değişiklik beklenmese de, Avrupa Merkez Bankasi’ nin kritik faiz kararina odaklanmis durumda. Ayrica Cuma günü ABD buyume verileri piyasalarda hareketlilik yaratabilir. Teknik olarak BIST100 endeksi’nde satış dalgasinin devami yasanmasi halinde 107,200 ve 106,400 seviyeleri güçlü destek olarak izlenebilir. Ancak olasi yükselişlerde 108,500 ve 110,000 direnci izlemeye alinabilir.