BORSA GÜNÜ DÜŞÜŞLE TAMAMLADI 27.10.2017

 

Bıst100 Endeksi, günü yüzde 0,94 düşüşle 107,334 puandan tamamlandı. Bankacılık endeksi yüzde 2,28 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,06 değer kazandı. En çok gerileyen sektörün bankacılık olduğunu ayrı bir yere not etmekte fayda var.

 

Önceki kapanışa göre 1,020 puan azalırken, toplam işlem hacmi 5,2 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Güne yatay başlayan endeks, gün içinde 108,847 puanı görmesinin ardından bu seviyelerden gelen kar satışlarıyla 108,000 puanın altına geriledi. Kapanışa yakın küresel piyasalarda dolara olan talebin artmasıyla gelişmekte olan ülke para biriminde değer kayıpları yaşanırken endeks günün en düşük seviyesi olan 107,334 puandan günü tamamladı. Günün ikinci yarısında TCMB faiz kararı takip edildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizleri piyasanın beklentisi doğrultusunda değiştirmedi. Aynı zamanda sıkı duruşa kararlılıkla devam edileceği sinyali verdi. Merkez Bankasından gelen karar metninde kısa vadede faiz indirimine oldukça uzak kalındığı görülüyor. Karar sonrası USDTRY kurunda kademeli çıkış hareketi gözlemlendi. Hafta başından itibaren 3,70 seviyesini test eden kur kademeli olarak akşam saatlerinde 3,8220 seviyesini test etti. Görülen bu sert hareket, bankalara ilişkin basında çıkan olumsuz haberlerden kaynaklı olduğu söylenebilir. Global yatırım bankalarından JP Morgan, Türk Lirasi için tavsiyesini düşürmesinin ardından Türk Lirasında değer kaybı hızlanmış oldu. Bankadan gelen açıklamada enflasyona ilişkin endişelerin, beklenmedik siyasi riskler ve makro kötüleşmeden dolayı yetersiz olduğuna dikkat çekti. Gün içinde yurt içinde veri akışının oldukça zayıf olduğunu görüyoruz. Ancak günün ikinci yarısında ABD’de açıklanacak büyüme verisi piyasanın odağında olacaktır.

 

Küresel piyasalarda Avrupa hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası ‘nın varlık alım programını 2018 yılına kadar uzatıp, varlık alım miktarını ise düşüreceğini açıklamasıyla, Ağustos ayından bu yana sert yükselişini gerçekleştirdi. Stoxx Europe 600 Endeksi kapanışta yüzde 1,1 yükseldi. İspanya hisseleri, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’ un Katalonya hükümetini feshetme kararı almasının ardından Katalan lider Carles Puigdemont’ un kararını açıklamasıyla yükseldi. Almanya’ nın DAX Endeksi yüzde 1,4, Almanya 10 yıllıklar 6 baz puan gerileyerek yüzde 0,41 seviyesine geriledi. New York Borsası’ndaki endeksler, güçlü gelen kar rakamlarıyla Fed’ in bir sonraki başkanının kim olacağına dair spekülasyonla birlikte tırmandı. Dow Jones Sanayi Endeksi, rekor seviyeye ulaşırken, S&P500 Endeksi, hafta içinde düşüşün ardından aralarında Twitter ve Ford Motor Co’ nun da bulunduğu dev şirketlerin tahminleri aşan kar rakamlarıyla yükseldi. Dolar, 15 haftanın zirvesini yaşadı. Dev şirketlerden gelen kar rakamları, ABD ekonomisine ilişkin olumlu işaretler veriyor. Günün ikinci yarısında ABD büyüme okumalarını takip edeceğiz. Aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump, bir sonraki Fed başkan adayı konusunda karmaşık sinyaller vermeyi sürdürerek, piyasalarda kafa karışıklığı yaratıyor. Bunun yanı sıra, ABD Senatosu’ndan sonra Kongre’ nin diğer kanadı olan Temsilciler Meclisi de Trump yönetiminin vergi reformunu kolaylaştıracak bütçe tasarısını kabul etti.

 

Teknik olarak BIST 100 Endeksinde satış baskının devamı yaşanması halinde 106,700 ve 105,500 seviyesi güçlü destek olarak karşımıza çıkıyor. Ancak olası yükselişlerde 108,800 ve 109,500 kısa tekrardan gündeme gelebilir.