BORSA GÜNÜ DÜŞÜŞLE TAMAMLADI 27.11.2017

 

BIST100 Endeksi, haftayı yüzde 0,46 değer kaybıyla 104,539 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,56, holding endeksi ise yüzde 0,68 değer kaybetti.

 

Endeks önceki kapanışa göre 486,70 puan azalırken, toplam işlem hacmi ise 5 milyar lira düzeyinde görüyoruz. Haftanın son işlem gününde 104,304 puana kadar gerileyen endeks, daha sonra 104,500-105,000 bandında dengelendi ve günü yüzde 0,46 değer kaybıyla 104,539 puandan günü tamamladı. Kredi Derecelendirme Kuruşu Fitch Rating, ABD’ deki Zarrab davasına ilişkin yürütülen soruşturmanın Türk bankalarını negatif not baskısı altına bırakabileceği uyarısında bulunmasıyla banka hisselerinde satış baskısı görüldü. Buna bağlı olarak pay piyasalarında görülen satışların etkisiyle döviz kurlarında yükseliş, borsada ise geri çekilme yaşandı. Gün içinde yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmasa da hafta genelinde ekonomik güven endeksi ve dış ticaret verilerini takip ediliyor olacağız. Aynı zamanda geçen hafta Reza Zarrab davasında jüri üyelerinin seçimine başlanması bekleniyordu. Ancak jüri üyelerinin seçiminin bugün yapılması bekleniyor. Jüri üyelerinin seçiminin tamamlanmasının ardından davanın görülmesi bekleniyor. Dolayısıyla bu hafta içinde dava süresinde oluşan gelişmeleri izliyor olacağız. Sonuç itibariyle borsa da makro ekonomik datalardan çok jeopolitik ve siyasi gelişmeler gündemde olacaktır.

 

Küresel piyasalara göz atacak olursak, ABD ve Asya borsalarında Şükran günü nedeniyle kapalı olması piyasalarda işlem hacminin oldukça düşüş kalmasına neden oldu. Wall Street endekslerde perakende şirketleri hisselerinde yükseliş yaşandığını görülüyoruz. Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 0,32 değer kazanırken, S&P 500 Endeksi yüzde 0,21 değer kazandı. Dolar endeksini inceleyecek olursak, ABD vergi reformu reformunun gündemde olması dolar endeksinin güçlenmesini sağladı. Bu hafta vergi reformunun ABD Senatosunda oylanması bekleniyor. Reformun senatodan geçmesi halinde güçlenen dolarla karşı karşıya kalabiliriz. Ancak paketin oylamasında oluşabilecek herhangi bir olumsuzluk dolar endeksinin zayıflamasını sağlayabilir. Makro ekonomik datalara göz atacak olursak, ABD üçüncü çeyrek büyüme verileri piyasanın odağında olacaktır. Aynı zamanda Yellen öncülüğünde Fed Başkanlarının konuşmaları takip ediliyor olacağız. Petrol kanadında ise, petrol fiyatlarında görülen yükseliş trendi dikkatlerden kaçmıyor. OPEC arz kısıntısı öncesinde iki yılı aşkın sürenin en yüksek kapanışını gerçekleştirirken Perşembe günü arz kısıntısıyla alakalı yapılacak toplantı izlemeye alınacaktır.

 

Haftanın ilk işlem gününde ABD yeni konut satış verileri ve Fed Başkanı Dudley California’da konuşması takip edilecek. Ancak küresel piyasalarda asıl gündem maddemiz ABD vergi reformu görüşmeleri olacaktır. Teknik olarak BIST100 Endeksinde satış baskının devamı yaşanması halinde 103,000 ve 101,500 desteği takip edilebilir. Ancak olası yükselişlerde 105,500 ve 106,400 direnci izlemeye alınabilir.