İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 29.09.2017

BORSA GÜNÜ YÜKSELİŞLE TAMAMLADI

 

Bıst100 endeksi, günü yüzde 1,42 artışla 102,651 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 1,99, holding endeksi ise yüzde 0,78 oranında değer kazandı. Önceki kapanışa göre 1,432 puan artarken, toplam işlem hacmi 5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

 

Güne yata başlayan endeks, dünkü sert düşüşün ardından bankacılık endeksindeki tepki alımlarının etkisiyle 103,000 sınırını test etti. Günü önceki kapanışa göre yüzde 1,42 artışla 102,651 puandan tamamladı. Gün içinde oldukça yoğun bir veri akışı bizi bekliyor olacak. Günün ilk yarısında İngiltere’den ikinci çeyrek büyüme, Euro Bölgesi’ nden enflasyon verisi açıklanıyor. Euro Bölgesi enflasyon oranı eylül ayında yüzde 1,5’ten yüzde 1,6 oranına yükselebilir. Ancak çekirdek enflasyon muhtemelen yüzde 1,2 ile sabit kalması bekleniyor. Günün ikinci yarısında ABD kişisel gelir ve harcama verilerini izliyor olacağız.  Günün son saatlerinde ise öncelikle ECB Başkanı Draghi’ nin konuşması, ardından İngiltere Merkez Başkanı Carney’ in açıklamaları ile haftayı kapatmış olacağız. Sabahın ilk saatlerinde yurt içinde dış ticaret dengesi verilerini de ayrı bir yere not etmekte fayda var.

 

ABD hisse senetleri, dolar yatırımcıları Trump’ın yeni vergi reformu teklifini değerlendirmesiyle düşerken, ABD hisse senetleri rekor seviyelere kadar yükseliş yaşadı. Hazine tahvilleri ise düşüş yaşadı. S&P 500 Endeksi, hafifçe yükselerek tüm zamanların rekor seviyesine kadar yükseldi. Trump’ ın vergi reformunu açıklamasından itibaren yükselişine devam ettiğini görmekteyiz. Trump’ ın vergi reform teklifinin ardından güçlenen dolar haftanın son işlem gününde kazançlarının bir kısmını geri verdi. ABD’deki vergi reformları hakkında detaylı bilgilere yer verilmemesi bir belirsizlik oluştururken, vergi reformlarının hayata geçmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Trump'ın vergi reformu teklifi önce Temsilciler Meclisine sunuldu, daha sonra da ABD Senatosuna sunulması gerekmektedir. Teklifin, ABD Kongresinden geçmesi halinde bu yıl sona ermeden Trump tarafından imzalanarak ancak yasallaşabilir. Trump vergi reformunu hayata geçirmesi, bu hafta açıklama yapan FED Başkanı Yellen’ in şahin tonlamasında ifadeler kullanması, Aralık ayında FED’ in olası faiz artışını yüzde 60 seviyesine çıkarmış durumda.  Dolar endeksi, 2017 yılındaki kaybını yüzde 8 seviyesinin üzerinde genişletti. ABD 10 yıllık hazine tahvil faizi, yüzde 2,30 seviyesinin üzerini tırmandı. Altın ise Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye kadar gerileme yaşadı.

 

Geride bıraktığımız gün Euro Bölgesi ekonomik güven endeksinin rekor seviyeye gelmesiyle, Avrupa Merkez Bankası yetkilileri tahvil alım programının geleceğiyle ilgili olumlu sinyal olarak algılanmasını sağladı. Buna bağlı olarak parite, son dört günün ilk kazancına yöneldi. Trump’ ın vergi reformları hakkında detaylı bilgilere yer verilmemesi belirsizlik oluştururken paritede alış ağırlıklı fiyatlanma yaşanmaya devam ediyor. Almanya’nın DAX Endeksi yüzde 0,i4 tırmanarak temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine kadar yükseldi. MSCI Tüm Dünya Endeksi, yüzde 0,2 yükseliş yaşadı.

 

Teknik olarak BIST100 endeksinde yükselişin devamı yaşanması halinde 102,600 ve 104,500 direnci takip edilebilir. Ancak olası düşüşlerde 101,500 ve 100,000 psikolojik destek seviyesine kadar düşüş hızlanabilir.