DÖVİZ KURU YÜKSELİYOR BORSA DÜŞÜYOR 9.11.2017

 

Bıst100 günü yüzde 0,34 düşüşle 111,894 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 1,27 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 1,23 değer kazandı.

 

Endeks önceki kapanışa göre 377,32 puan azalırken, toplam işlem hacmi 7,8 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. En çok değer kazanan metal eşya olurken, en çok gerileyen turizm sektörü oldu. Güne pozitif başlamasına rağmen Döviz kurlarında görülen yükselişin negatif etkisiyle, özelikle banka pay piyasalarında görülen satış baskısının artması endeksin yüzde 110,758 puana gerilemesini sağladı. Hatırlayacak olursak geride bıraktığımız gün Başbakan Binali Yıldırım’ ın ABD Başkan Yardımcısı ile görüşmesi takip edilecekti. Ancak görüşmenin bir sonraki güne ertelenmiş olması borsada sert satış dalgasına neden oldu. Gün içinde yurt içinden önemli bir veri akışı bulunmazken, Başbakan Binali Yıldırım ve ABD Başkan yardımcısının görüşmesini takip ediyor olacağız. Yapılacak görüşmede vize kriziyle ilgili iyi haberlerin gelmesi durumunda borsa tekrardan yükselişe geçebilir.

 

Asya’da hisseler, sağlam kar açıklamasının ardından aldığı destekle rekor seviyelere yöneldi. Topix Endeksi, yükselişini üçüncü güne taşıdı ve en büyük kazanç elektronik ve kimya şirketleri ve bankalar elde etti. ABD hisseleri ise gece boyunca yükseliş yaşadı. New York Borsası, ABD’li teknoloji şirketlerinin hisselerindeki artışın ardından günü alış ağırlıklı tamamladı. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,03 artışla 23,563 puana, S&P 500 Endeksi yüzde 0,14 yükselişle 2,594 puana yükseldi. Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 0,32 değer kazanarak 6,789 puana yükseldi. Sabahın ilk ışıklarıyla Çin tarafından ÜFE ve TÜFE rakamlarını takip ettik. ÜFE verisi Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,9 seviyesine yükseldi. Piyasanın beklentisi ÜFE’ nin yüzde 6,8 olarak açıklanması yönündeydi. Ülkedeki tüketici fiyatları ise, aynı dönemde yıllık yüzde 1,9’luk bir artış kaydederek yüzde 1,8’lik artış beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

 

Günün ilk yarısında Almanya Ticaret Dengesi rakamlarını takip ediyor olacağız. Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası aylık raporu piyasanın odağında olacaktır. Günün ikinci yarısında ise ABD İssizlik haklarından yararlanma başvurusu takip ediyor olacağız. Teknik olarak BIST 100 Endeksinde satış baskının devamı yaşanması halinde 110,500 ve 109,000 seviyesi takip edilebilir. Ancak olası yükselişlerde 112,500 ve 115,000 direnci tekrardan gündeme gelebilir.