İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTENİ 06.09.2017

KÖTÜ GELEN ENFLASYON VERİSİ BORSADA SATIŞLARI BERABERİNDE GETİRDİ

BIST100 Endeksi, günü yüzde 1,03 düşüşle 108,872 puandan tamamladı. Önceki kapanışı göre 1,137 puan azalırken, toplam işlem hacmi 5,4 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,69, holding endeksi ise 1,81 puan değer kaybetti.

 

Bayram tatili sonrası haftanın ilk işlem gününe alış ağırlıklı başlayan endeks 110,439 puana kadar yükseliş yaşadı. Yurt içinden gelen enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde açıklanması, özellikle banka hisselerinde yoğunlaşan satışların etkisiyle düşüşe geçti ve gün içinde en düşük seviye olan 108,736 puan seviyesini gördü. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,87 ile madencilik olurken, en çok gerileyen yüzde 1,84 ile taş, toprak sektörü oldu. Gün içinde yurt içinden reel efektif döviz kuru ve yurt dışında ABD Dış Ticaret Dengesi başta olmak üzere ABD tarafından yoğun PMI verilerine odaklanmış olacağız.

Küresel piyasalara göz atacak olursak, Avrupa hisse senetleri bankalardaki sert düşüşün otomobil üreticilerindeki ralliyi dengelemesiyle, günü yatay tamamladı. Stoxx Europe 600 Endeksi kapanışta yüzde 0,1 düşüş yaşadı. Bankalar son dört ayın en düşük seviyesine gelerek sanayi grupları arasında en çok değer kaybedenler oldu. Otomobil üreticileri ise yüzde 0,9 oranında sıçrayış yaşadı. Almanya’ nın 10 yıllıklarının faizi iki baz puan düşerek yüzde 0,34 seviyesine geriledi. Avrupa tarafında satışların yaşandığı görülüyor. Ancak asıl beklenen yarın ECB tarafından gelecek olan faiz kararı ve Draghi’ nin basın açıklaması olacaktır. Yapılacak olan basın açıklamasında tahvil alım programının daraltılması konusunda sinyal verebilir.

ABD hisse seneleri, Kuzey Kore gerilimin tekrar yükselmesiyle ve Atlantik Okyanusu’ndan gelen yeni bir kasırganın ABD kıyılarını tehdit etmesiyle düşüş yaşadı. Hazine tahvilleri, 10 yılın en sert yükselişini gerçekleştirdi. Aynı zamanda hafta genelinde fed yetkililerin açıklamaları takip edilecek. Dün gelen açıklamalardan faiz artışı konusunda temkinli ve sabırlı olunması gerektiği savunuluyor. 10 yıllık Hazine tahvilleri, Kuzey Kore’ nin balistik füze denemelerinin yarattığı artan huzursuzluk ortamında Harvey Kasırgası’ nın yarattığı dehşet henüz hafızalardayken yeni bir kasırganın gelme ihtimaliyle tırmanışa geçti. Gün içinde satışların devamı yaşanması muhtemel olarak görülüyor.

 

Teknik olarak BIST100 Endeksi’nde satışların devamı yaşanması halinde 108,500 ve 107,500 destek seviyeleri takip edilebilir. Ancak olası yükselişlerde 110,500 ve 111,000 direnç seviyeleri tekrardan test edilebilir.