İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTENİ 07.09.2017

BIST100 ENDEKSİ GÜNÜ YÜKSELİŞLE TAMAMLADI

BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,68 yükselişle 109,611 puandan tamamladı. Önceki kapanışa göre 738,80 puan artarken, toplam işlem hacmi ise 4,8 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yatay seyrederken, holding endeksi ise yüzde 0,25 değer kazandı.

 

Güne yatay başlayan endeks, öğleden sonra etkisini artıran alımlarla yükselişe geçti ve 109,873 puana kadar çıkış gösterdi. Küresel piyasalarda devam eden Kuzey Kore endişeleri, geride bıraktığımız gün haber akışının zayıf olması nedeniyle yerini iyimserliğe bıraktı. Buna bağlı olarak dünya borsalarında yükseliş trendinin hakim olduğunu gördük. Avrupa hisse senetleri kapanışta yatay seyrederken otomobil üreticilerinin gezi şirketlerindeki kayıplarından destek buldu. Stoxx Europe 600 Endeksi, kapanışta yüzde 0,1 düşüş göstererek 373,9 seviyesine geriledi. Almanya 10 yıllıklar ise yüzde 0,35 seviyesinde yatay seyretti. Dax Endeksi ise, yüzde 0,7 yükseliş yaşadı.New York Borsası ise ABD Başkanı Donald Trump’ın borç limitinin üç ay uzatılması konusunda anlaşmaya vardığının açıklamasının ardından günü kazançla tamamladı. Dow Jones Sanayi Endeksi 54,33 puan aetış gerçekleştirerek 21,807 puana, S&P 500 Endeksi yüzde 0,31 yükselişle 2,465 puana yükseldi. Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 0,28 değer kazanarak 6,393 puana yükseldi. Borç limitinin 3 ay yükseltme anlaşmasının ardından ABD federal hükümetinin aralık ayı ortasına kadar finanse edilerek faaliyette kalmasını sağlamış oldu.

 

Gün içinde tüm gözler Avrupa tarafına odaklanmış olacak. Günün ilk yarısında Euro Bölgesi’ nden büyüme verisini takip edeceğiz. İkinci çeyrek büyüme için beklenti aylık bazda yüzde 0.6, yıllık bazda ise yüzde 2.2 olarak gelmesi yönünde. Hatırlayacak olursak hafta içinde gelen güçlü PMI datası ile birlikte Avrupa Bölgesinin ılımlı bir büyüme performansına hazırlandığı sinyalini almıştık. Beklentilerin üzerinde gelen büyüme verisi Euro para birimi için yükseliş trendini tetikleyebilir. Öte yandan günün ikinci yarısında Avrupa Merkez Bankası faiz kararı piyasanın odağında olacaktır. Piyasanın beklentisi herhangi bir faiz indiriminin gerçekleşmeyeceği yönünde. Ancak asıl beklenen faiz kararı sonrasında AMB Başkanı Mario Draghi’ nin yapacağı basın konferansı olacaktır. Tahvil alım programının zamanlamasına ilişkin verilecek sinyaller Euro para biriminin hareketlenmesini hızlandırabilir. Öte yandan Avrupa verileri dışında ABD tarafından günün ikinci yarısında İşsizlik haklarından yararlanma başvurusu ve haftalık Ham petrol stokları açıklanacak. Piyasanın beklentisi İşsizlik haklarından yararlanma başvurusunun 241K, haftalık ham petrol stoklarının ise 4,700M varil artış gerçekleşmesi yönünde. Bunun dışında günün son saatlerinde FOMC üyesi Mester’ in konuşması piyasanın takibinde olacaktır.

 

Teknik olarak BIST100 Endeksi’nde alımların devam etmesi durumunda 110,500 ve 111,000 direnç seviyeleri takip edilebilir. Ancak borsada satışların gelmesi durumunda 109,500 ve 108,500 destek seviyelerine kadar geri çekilme gözlemlenebilir.