İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 02.05.2017

Yoğun Veri Akışı Takip Edilecek

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi Cuma günü 93,946 ve 94,965 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,40 değer kazanarak 94,655 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,82 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,34 değer kazandı.

 

Haftanın ilk işlem gününün 1 Mayıs olması nedeniyle Türkiye, Avrupa ve bazı ülkelerin tatil olması piyasada düşük işlem hacmine neden oldu. Euro Bölgesi ülkelerinin 1 mayıs nedeniyle tatil olması, Amerikan endekslerinde de düşük işlem hacmine neden olurken yatay bir günü geride bıraktık. Dün Amerika’da kişisel gelir ve harcamalar ile ISM imalat endeksinde gerileme görülürken üretim PMI ise bir önceki döneme paralel gerçekleşti. Amerikan hisseleri günü yatay karışık kaparken, USD endeksinde ise değer kayıpları yaşandı. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.32 seviyesinde fiyatlanırken, Amerika’da teknoloji hisseleri yükselişe devam etti. Petrol fiyatlarında geri çekilme devam ederken enerji hisselerinin de negatif etkilendiği görüldü. Bugün sabah Asya seansında ise Çin imalat PMI rakamında gerileme yaşanırken Çin ekonomisine dair soru işaretlerini artırdı. Çin büyümesini negatif etkilemesi beklenen PMI rakamı, piyasayı baskılamaya devam ediyor. Çin’de Japonya hisseleri yüzde 1’e varan yükseliş yaşarken, Çin ve Hong Kong’da ise gerileme görülüyor. Amerikan vadelileri güne yatay satıcılı başlarken, Avrupa hisseleri ise güne yatay alıcılı başladı.

 

Yurt içerisinde ise dün piyasaların kapalı olması kur cephesinde düşük işlem hacmine neden olsa da TL varlıklardaki değer kazançları devam etti. USDTL’de 3.5500 seviyesi altında fiyatlanma devam ederken, EURTL’de ise 3.8840 seviyesi altında fiyatlanma görülüyor. Kur cephesinde TL varlıkların değer kazançlarına devam etmesi BİST100 açılışına da pozitif yansıması beklenebilir. Diğer taraftan bugün TSİ 15.30’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Partiye üye olması bekleniyor.

 

Bugün yurt içinde imalat PMI rakamı takip edilecekken, Euro Bölgesi ve ülkelerinde de imalat PMI rakamları izlenebilir. Ayrıca Euro Bölgesi’nde istihdam rakamları takip edilecekken, Amerika’da ise önemli veri akışı bulunmamaktadır.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi Cuma günkü yatay alcıılı hareket sonrasında 94.500 seviyesinin hemen üzerinde kapanış yaşarken alımların görülmesi durumunda 95.000 ve 96,000 seviyeleri, olası gevşemelerin görülmesi durumunda ise 94.500 altında 94.000 ve 93.500 seviyeleri takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,34 seviyesinden başlıyor.