İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 03.05.2017

Yoğun Veri Akışı Takip Edilecek

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 94,455 ve 95,335 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,40 değer kaybederek 94,356 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,57 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,32 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada gelişen ve gelişmiş ülke endeksleri ayrışırken Avrupa ve Amerikan hisselerinde yükseliş görüldü. Avrupa hisseleri rekor seviyeyi genişletirken, Amerika’da ise teknoloji hisseleri gün içerisinde rekor seviyeyi gördü. Dün Euro Bölgesi’nde imalat PMI ve istihdam rakamları beklentileri karşılamazken, Almanya’da ise imalat PMI beklentilere paralel açıklandı. EURUSD paritesi 1.0950 ve 1.0880 seviyeleri arasında dalgalanmaya devam ederken, USD endeksi ise dar banttaki dalgalanmasına devam etti. Avrupa hisseleri İspanya ve Fransa önderliğinde yükselirken, hemen hemen tüm Avrupa hisseleri yüzde 0.7’ye yakın yükseliş sağladı. Amerika’da ise veri akışının sakin olmasına rağmen şirket bilançoları ön plandaydı. Gün içerisinde Amerikan hisseleri kısmi gevşeme yaşasa da Apple’ın bilanço ve satışlardaki artışı piyasayı yukarı taşıdı ve günü yatay primli kapattı. Apple bilançosunun pozitif gelmesi teknoloji hisselerine de olumlu yansırken gün içerisinde rekor seviyeler tazelendi. Diğer taraftan Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.28 seviyesinde fiyatlanırken USD endeksinde de düşüş kanalının alt bandındaki tutunma devam ediyor. Bugün sabah Asya seansında ise Japonya’nın tatil olması piyasada sakin seyre neden olurken Çin ve Hong Kong’ta da karışık seyir görüldü. Amerikan vadelileri yoğun veri akışı öncesinde güne yatay satıcılı başlarken Avrupa hisselerinin de yatay açılması beklenebilir.

 

Yurt içerisinde ise dalgalı seyir devam etti. Güne BİST100’deki pozitif hareketle başlanırken kur cephesinde de TL varlıklarda değer kazançları görüldü. BİST100 gün içerisinde 95.300 seviyesinden, vadeli ise 119.300 seviyesinden gevşerken günü yatay satıcılı kapattı. BİST100’da bir süredir üst banttan dönüş görülmesi olası kar satışlarını tetikleme ihtimali bulunsa da şimdilik pozitif hareket görülüyor. Kur cephesinde ise TL varlıklardaki değer kazançları devam etti. USDTL son 4 ayın en düşük seviyesine gerilerken, EURTL ise kritik 3.8450 seviyesini test etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada faizlerin inmesi gerektiğini belirtirken büyüme ve enflasyonda da iyileşme olacağını beklediğini belirtti.

 

Bugün yurt içinde enflasyon ve ÜFE takip edilecekken, Euro Bölgesi’nde ise büyüme, ÜFE ve İngiltere yapı PMI takip edilebilir. Veri akışının yoğunlaşacağı Amerika’da ise ADP tarım dışı istihdam değişimi, ISM hizmet endeksi, hizmet PMI ve FED’in Mayıs ayı FOMC toplantısı takip edilecektir. FED’in bu ay faizde bir değişikliğe gitmesi beklenmezken, sözlü yönlendirmeler ön planda olacaktır. Ayrıca öncü gösterge olan ADP tarım dışı istihdam değişiminin de piyasada hareketliliğe neden olması beklenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü yatay satıcılı hareket sonrasında 94.500 seviyesinin hemen altında kapanış yaşarken alımların görülmesi ve 94.500 üzerinde tutunma görülmesi durumunda 95.000 ve 96,000 seviyeleri, olası gevşemelerin görülmesi durumunda ise 94.500 altında 94.000 ve 93.500 seviyeleri takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,34 seviyesinden başlıyor.