İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 04.05.2017

93.200 Seviyesi Kritik Destek Olarak Takip Edilebilir

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 93,656 ve 94,647 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,52 değer kaybederek 93,863 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,70 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,60 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada gün içi ve gün sonu tamamen ayrışırken, FOMC toplantısı sonrasında gelişmiş ülke endekslerinde hızlı yükseliş görüldü. Veri akışının yoğun olduğu dün piyasalarda karışık seyir görülürken, Avrupa vadelileri ve ABD endeksleri günü primli kapattı. Dün FED faizleri değiştirmeyerek faizi yüzde 0.75-1 aralığında tutmaya devam etti. Fed'in Mayıs ayı toplantısı sonucunda, 12 aylık enflasyonun yüzde 2 hedefine giderek yaklaştığı kaydedilerek 1. çeyrekte büyümede gerçekleşen yavaşlamanın muhtemelen geçici olduğu bildirildi. Özellikle 1.çeyrek enflasyon ve büyümedeki yavaşlığın geçici olarak nitelendirilmesi ABD endekslerine pozitif yansırken yükseliş görüldü. FED’in şahin tutumu USD endeksinde değer kazançlarına neden olurken Haziran ayı faiz artırım ihtimali de bu şekilde artmış oldu. Avrupa hisseleri günü yatay kapatsa da vadeli piyasada akşam yükseliş görüldü. Özellikle FED’in ekonomideki pozitif seyrin devam edeceğine dair düşünceleri piyasada iyimser etki yarattı. Ayrıca dün Euro Bölgesi’nde büyüme beklentilere paralel gerçekleşirken, ÜFE’de ise yavaşlama görüldü. Amerika’da ise FOMC toplantısı haricinde yoğun veri akışı takip edildi. dün Amerika’da ISM hizmet endeksi, hizmet PMI ve ADP tarım dışı istihdam değişimi beklentileri karşılayarak USD bazlı değerlenmeye neden oldu. Cuma günü açıklanacak istihdam verileri öncesinde öncü göstergenin pozitif gelmesi piyasada iyimser etki yarattı. ABD ekonomisindeki pozitif veri akışları iyimserlik kat sayısını fazlasıyla artırıyor. Bu sabah Asya seansında ise Japonya’nın tatil olduğu günde, Çin’de hizmet PMI son dönemin en düşük seviyesinde gerçekleşti. Çin ekonomisine ait soru işaretleri artarken Çin ve Hong Kong hisselerinde satış baskısı yaşandı. Amerikan vadelileri güne primli başlarken, Avrupa hisselerinin de primli başlaması bekleniyor.

 

Yurt içerisinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. BİST100’de 95.400 seviyesinden başlayan gevşeme devam ederken tekrardan 93.200 seviyesine yönelim görülüyor. Diğer taraftan Haziran vadelide ise kritik 119.300 seviyesinden başlayan sarkma hala devam ediyor. Dün yurt içinde enflasyonda artış devam etse de aylık bazda beklentilere paralel gerçekleşti. Enflasyonun yıllık bazda yüzde 12’ye yaklaştığı görülürken piyasada da kısmi baskı oluşturdu. Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin görüşmesi piyasada önemli yer tutarken ilişkilerin onarıldığına ve ilişkilerin geliştirilmeye devam ettiği belirtildi. Rusya ile ilişkilerin pozitif yönde olması hem turizm hem de ihracatta bize pozitif yansıyacakken uzun vadede TL varlıklar adına pozitif gelişme olarak görülüyor. BİST100’deki satışa ve USD endeksindeki değer kazançlarına rağmen kur cephesinde çok fazla hareketlilik görülmedi. Hem USDTL hem de EURTL kritik destek bandında tutunurken olası tepki hareketlerinde kısa vadeli hızlı toparlanma görülebilir.

 

Bugün yurt içinde önemli veri akışı bulunmamaktadır. Euro Bölgesi ve ülkelerinde hizmet PMI rakamları ile Euro Bölgesi perakende satışlar izlenecekken, Amerika’da ise ticaret dengesi, haftalık istihdam talepleri ve birim emek maliyetleri izlenebilir. TSİ 19:30’da ise AMB Başkanı Mario Draghi konuşması takip edilebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü satış baskısı sonrasında 94.000 seviyesinin altında kapanış gerçekleşirken satışların devam etmesi durumunda 93.200 ve 92.700 seviyeleri, olası toparlanma durumunda ise 94.000 üzerinde 95.000 seviyesi takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,30 seviyesinden başlıyor.