İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 05.06.2017

Yurt İçi Enflasyon Ön Planda

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi Cuma günü 97,993 ve 98,868 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 1,54 değer kazanarak 98,868 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,54 değer kazanırken sanayi endeksi ise 1,80 değer kazandı.

 

Haftanın son işlem gününde küresel piyasada iyimserlik devam ederken gelişmiş ve gelişen ülke endekslerinde pozitif hava görüldü. Cuma günü Avrupa hisseleri Alman DAX30 endeksi önderliğinde yükselirken haftayı primli kapattı. Alman DAX30 endeksi yüzde 1 üzerinde primlenirken, Avrupa’nın geri kalanında ise yatay primlenmeler görüldü. 8 Haziran’da gerçekleşecek AMB toplantısı öncesinde hem Euro’da hem de Avrupa hisselerindeki iyimserlik devam ediyor. Amerika’da ise gözler istihdam verilerindeydi. Amerika’da tarım dışı istihdam değişimi 138 bin açıklanarak beklentileri karşılamazken, işsizlik oranında ise pozitif gerileme devam etti. Amerika’da işsizlik yüzde 4.3 seviyesine gerileyerek son yılların en güçlü rakamında görülüyor. Ancak Amerika’da hem tarım dışı istihdam değişiminin hem de ortalama saatlik kazançların beklentileri karşılamaması USD endeksinde değer kayıplarına neden olurken ABD endekslerinde de volatiliteye neden oldu. Verilerin açıklanması sonrasında ABD endekslerinde kayıplar görülse de toparlanma gecikmedi ve günü yatay primli kapattı. Özellikle Trump’ın Paris iklim anlaşmasından çıkması, sanayi şirketlerinin kar marjını güçlendirmesi nedeniyle piyasada pozitif fiyatlamaya neden oluyor. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.17 seviyesinde fiyatlanırken ABD piyasalarındaki iyimserlikte şimdilik devam ediyor. Hafta sonu İngiltere’de yaşanan terör saldırısının piyasalara çok fazla etkisi görülmezken diğer taraftan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu. Bu sabah Asya seansında ise karışık fiyatlama yaşanıyor. Japon hisseleri haftaya yatay primli başlarken, Çin ve Hong Kong’da ise gerileme görülüyor. Amerikan vadelileri haftaya yatay başlarken Avrupa endekslerinin de yatay başlaması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kazançları görüldü. BİST100 haftayı tarihi rekor seviyede kaparken, kur cephesinde de TL varlıklarda güçlenme görülüyor. Özellikle kur cephesinde USDTL’nin 3.5000 seviyesine kadar gerilemesi piyasada iyimser etki yaratırken, TL varlıklardaki güçlü fiyatlanmalar devam ediyor. Bu haftanın kritik ve yoğun olması TL’deki fiyatlamalar açısından önemli olacakken, TL’deki güçlenmenin devamı durumunda BİST100’de de rekor seviyeler genişletilebilir. Hafta sonu ABD tarafından başlatılan Rakka operasyonuna ilişkin değerlendirmesi sorulan Başbakan Binali Yıldırım, "2 Haziran'ı 3 Haziran'a bağlayan gece daha önce planlanan Rakka operasyonu başlatıldı. Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri gerekli bilgilendirmeyi operasyon öncesinde yaptı." dedi.

 

Bugün Euro Bölgesi ve ülkelerinde imalat PMI rakamları takip edilecekken yurt içinde ise TÜFE ve ÜFE izlenebilir. Özellikle enflasyondaki ivmelenmenin TL varlıkları etkilemesi beklenirken dikkatle takip edilmelidir. TCMB’nın ekonomik politikaları açısından yakından takip edilen enflasyondaki hareketlilik fiyatlamaları da hızlandırabilir. Diğer taraftan Amerika’da ise ISM hizmet endeksi, hizmet PMI ve fabrika siparişleri de izlenebilir.  

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 98.800 seviyesinde kapanış gerçekleşirken alımların devam etmesi durumunda 99.000 ve 100.000 seviyeleri, olası kar satışlarında ise 97.800 ve 97.000 seviyeleri takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 10,79 seviyesinden başlıyor.