İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 05.07.2017

FOMC Tutanakları Takip Edilecek

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 101,219 ve 100,438 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,68 değer kazanarak 101,208 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,37 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,33 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada ABD’nin kapalı olması nedeniyle düşük işlem hacmi yaşanırken Avrupa’daki bozuk seyir devam etti. İtalya haricinde neredeyse tüm Avrupa’da satışlar yaşanırken piyasadaki baskı da devam etti. Veri akışı yönünden sakin olan günde AMB üyesi Praet’in konuşması takip edildi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) İcra Kurulu üyesi Peter Praet, görevimiz henüz tamamlanmadı” dedi. Praet konuşmasında ayrıca, “Manşet enflasyon kademeli olarak Yönetim Kurulu'nun hedefine hareket edecek. Fakat ölçülen enflasyon aşırı volatil olmayı sürdürüyor” dedi. Alman 10 yıllıkları yüzde 0.47 seviyesinde fiyatlanmaya devam ederken bugün açıklanacak FOMC tutanakları öncesinde bekle gör politikası izlendi. Diğer taraftan Kuzey Kore’nin Alaska’ya başarılı balistik füze denemesi yapması piyasada risk algısı oluştursa da fiyatlara çok fazla yansımadı. ABD’nin kapalı olduğu günde Amerikan vadelileri de yatay seyretti. Bu sabah Asya seansında ise yatay primlenmeler görülüyor. Hemen hemen tüm Asya hisselerinin yatay primli seyrettiği günde olumlu başlangıç yaşanıyor. Amerikan vadelileri güne yatay primli başlarken, Avrupa hisselerinin de yatay açması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. Kur cephesinde TL varlıkların negatif seyretmeye devam ettiği günde, endeks cephesinde ise bankacılık sektörü ve hava yolları önderliğinde primlenmeler yaşandı. Özellikle direkt ABD uçuşlarında bugünden başlayacak tablet yasağının kalkması hisselere olumlu yansırken, dolaylı yoldan bankacılık sektörüne de olumlu yansıdı ve primlenmelerin devamına neden oldu. BİST100 ilk defa 101.000 üzerinde kapanış gerçekleştirirken, kanalın üst bandına yakın seyretmeye devam ediyor. Kur cephesinde ise USDTL 3.55 üzerinde tutunurken, EURTL’nin ise 4.04 seviyesine yakın seyrettiğini görüyoruz. Diğer taraftan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Katar’ın görünümünü negatife düşürdü. Özellikle körfez ülkeleriyle yaşanan gerginlik, hala barışın sağlanamaması ve yaptırımlar Katar’da ekonomik baskı da oluşturuyor.

 

Bugün düne nazaran yoğun veri akışı yaşanacaktır. Euro Bölgesi ve ülkelerinde hizmet PMI rakamları izlenecekken, Amerika’da ise fabrika siparişleri ve FOMC tutanakları takip edilebilir. Tutanaklarda FED’in faiz politikası ve sıkılaştırma ile ilgili gelebilecek açıklamalar piyasadaki hareketliliği artırabilir. Yurt içinde ise önemli veri akışı bulunmamaktadır.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 101.000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşirken açılışta primlenmenin görülmesi durumunda 101.400 ve 102.000 seviyeleri, olası kar satışlarında ise 100.500 seviyesi izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11.20 seviyesinden başlıyor.