İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 06.06.2017

Jeopolitik Riskler Baskıyı Artırabilecek Mi?

                                                                                                                                          

BİST 100 endeksi dün 98,003 ve 99,211 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,68 değer kaybederek 98,192 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,72 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,37 değer kaybetti.

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasada sakin seyir görülse de genel olarak satıcılı hava hakimdi. Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Katar ile ilişkileri kesmesi ve körfezde jeopolitik risklerin artması piyasadaki baskıyı artırırken fiyatlara da negatif yansıdı. Diğer taraftan düşen petrol fiyatları ve Perşembe günü yapılacak İngiltere seçimi öncesinde de piyasadaki baskının ve belirsizliğin arttığı görülüyor. Almanya’nın tatil olduğu günde Avrupa hisseleri genel olarak günü satıcılı kapattı. Avrupa’nın ve İngiltere’nin haftaya satıcılı başladığı süreçte, Euro’daki değer kazançları da kısmi olarak devam etti. Dün Almanya ve Euro Bölgesi’nde imalat PMI beklentileri karşılasa da Avrupa’nın geri kalanında imalat rakamlarında yavaşlama görüldü. Amerika’da ise sakin geçen günde yatay satışlar yaşandı. Dün Amerika’da ISM hizmet endeksi ve hizmet PMI beklentileri karşılamazken, birim emek maliyetlerinde de yavaşlama görüldü. USD endeksinde genel olarak gerileme görülürken Amerikan 10 yıllıkları ise yüzde 2.16 seviyesinde fiyatlandı. Bugün sabah Asya seansında ise karışık seyir görülüyor. Japonya ve Çin’de satış baskısı yaşanırken, Hong Kong’da ise kısmi tepki alımlarının yaşandığını görüyoruz. Perşembe günü açıklanacak kritik veri akışı ve İngiltere seçimi öncesinde piyasada belirsizliklerin şimdilik ağır bastığı görülüyor. Amerikan vadelileri güne satıcılı başlarken, Avrupa endekslerinin de gerilemeyle açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kayıpları görüldü. BİST100’de ilk seansta rekor seviye tazelense de günün 2.yarısında satış baskısı ön plana çıktı. Özellikle Katar’da yaşananlar piyasadaki baskının artmasına neden olurken bankacılık endeksi önderliğinde satışlar yaşandı. Kur cephesinde ise USDTL’de sabah saatlerinde 3.5000 seviyesinin hemen altına kadar gerileme yaşansa da bu seviyeden görülen hızlı tepki alımları sonrasında tekrardan 3.5250 seviyesine kadar yükseliş yaşandı. Elinde 500 milyon dolarlık Türk varlığı bulunan iki ABD'li fona Türkiye'de yatırım yasağı getiren yasa eyalet meclisi komisyonundan geçerken bu fonların en geç 6 ay içinde BİST100’den çıkması planlanıyor. Özellikle bankacılık kanadında yaşanan satış baskısıyla gerileme görülen BİST100’de Katar riskinin daha fiyatlanıp fiyatlanmayacağı merak ediliyor. Diğer taraftan dün yurt içinde enflasyon beklentilerin altında artış kaydederken bir önceki döneme göre kısmi olarak yavaşladı. Sene başından beri kurun da etkisiyle hızlanan enflasyonun bir tık da olsa yavaşlaması piyasaları memnun etti.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde perakende satışlar ve Sentix yatırımcı güveni takip edilecekken, yurt içinde ise önemli veri akışı bulunmamaktadır. Amerika’da ise redbook ve personel değişim oranı izlenebilir. Ayrıca Katar ile ilgili gelebilecek açıklamaların da BİST100 ve küresel endeksler üzerinde etki yaratması beklenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü satış baskısı sonrasında 98.200 seviyesinde kapanış gerçekleşirken satışların devam etmesi durumunda 97.800 ve 97.000 seviyeleri, olası toparlanmada ise 98.200 üzerinde 99.000 seviyesi takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 10,79 seviyesinden başlıyor.