İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 06.07.2017

TL Varlıklarda Değer Kayıpları Yaşanıyor

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 100,837 ve 101,219 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,46 değer kaybederek 100,744 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,90 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,11 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada volatilite devam ederken gözler son FOMC toplantısının tutanaklarındaydı. FOMC üyeleri bilançoyu ne zaman küçültmeye başlayacaklarına ilişkin zamanlama konusunda anlaşmaya varamadı. 2017 içerisinde bilanço küçültmesinin tahmini olarak başlayacak olmasına rağmen Eylül mü yoksa Aralık ayında mı başlanacağı büyük soru işareti olarak görülüyor. Fed yetkilileri aynı zamanda finansal koşulları da görüştü. Tutanaklara göre, bazı yetkililer, yatırımcılar arasında "artan risk toleransının" varlık fiyatlarını yükseltebileceğini kaydederken, diğer bir kısım yetkili de "bastırılmış piyasa volatilitesinin" finansal istikrar risklerine neden olabileceğini vurguladı. FOMC tutanakları sonrasında piyasada çok fazla volatilite yaşanmazken, ABD ve Avrupa piyasalarının birbirinden ayrıştığı görüldü. Özellikle Euro’daki kısmi değer kayıpları Avrupa endekslerinde primlenmeye neden olsa da geçen haftaki sert düşüş sonrasında toparlanma ve tepki hareketi olarak da görülüyor. Diğer taraftan dün Euro Bölgesi ve ülkelerinde hizmet PMI rakamlarının da beklentileri karşılaması piyasadaki iyimserliği artırdı. Amerika’da ise tutanaklar haricinde, fabrika siparişlerinde daralma yaşandı. Diğer taraftan petrolde yaşanan kar satışı ve Kuzey Kore ile ilgili gelişmeler ABD endekslerinde baskı yarattığı görüldü. Amerika’da sanayi ve bankacılık sektöründe yatay karışık seyir görülürken, teknoloji cephesinde ise toparlanma yaşandı. Teknoloji hisselerinde geçtiğimiz dönemde yaşanan satış baskısı sonrasında toparlanma devam ediyor. Bugün sabah Asya seansında ise genel olarak satıcılı seyir yaşanıyor. Hemen hemen tüm Asya endekslerinin satıcılı seyrettiği günde negatif görünüm yaşanıyor. Amerikan vadelileri güne yatay satıcılı başlarken, Avrupa endekslerinin de yatay açması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kayıpları devam etti. Kur cephesinde TL’nin 3 günde yüzde 3’e varan değer kaybı yaşadığı süreçte, BİST100 ise 100.000 üzerinde tutunmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransız kanalına verdiği röportajda; Almanya’daki gelişmelerin özgürlükçü ruha kısıtlama olduğunu belirtti. Almanya’ya verilen nota sonrasında ilişkilerde bir bozulma olmadığı görülse de iki ülke arasındaki tansiyonun artması piyasadaki riskleri artırabilir. Diğer taraftan Erdoğan yaptığı açıklamada; "ABD'nin YPG'ye verdiği silahları geri alması imkansız"  dedi. Daha önce Oboma döneminde benzerini yaşadığımız süreci tekrarladığımız bu dönemde atacağımız adımlar kritik önem taşıyor. Ayrıca Suudi Arabistan cephesinden gelen açıklamada ise Katar’a uygulanan yaptırımların devam edeceği belirtilirken, Türkiye’nin bu konu hakkında tarafsız olması istendi. Tüm bu gelişmeler kur cephesindeki baskıyı artırırken BİST100’de ise kısmi gevşeme görüldü. Ancak her şeye rağmen hisselerin tüm zamanların tepesinde olması ve yaşanan gelişmeler önümüzdeki dönemde kısa vade de riskleri artırabilir. Diğer taraftan Güney Afrika’da MB’nın kamulaştırılması girişimi Afrika randında sert değer kaybına neden olurken, gelişen ülke para birimlerine de net şekilde negatif yansıdı.

 

Bugün düne nazaran yoğun veri akışı yaşanacaktır. Euro Bölgesi’nde Almanya fabrika siparişleri ve son AMB toplantısının tutanakları takip edilebilir. Özellikle ekonomi politikası hakkındaki düşünceler piyasadaki hareketliliği artırabilir. Yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, Amerika’da ise ADP tarım dışı istihdam değişimi, haftalık istihdam talepleri, ISM hizmet endeksi ve petrol stokları takip edilebilir. Amerika’daki yoğun veri akışının piyasada sert dalgalanma yaratması beklenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü kar satışı görülmesi sonrasında 101.000 seviyesinin altında kapanış gerçekleşirken açılışta primlenmenin görülmesi durumunda 101.400 ve 102.000 seviyeleri, olası kar satışlarında ise 100.500 ve psikolojik 100.000 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11.28 seviyesinden başlıyor.