İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 07.06.2017

TL’de Kritik Sürece Girildi

                                                                                                                                          

BİST 100 endeksi dün 97,950 ve 98,506 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,14 değer kazanarak 98,332 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,20 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,33 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada volatilite devam ederken Avrupa ve ABD endekslerinin dahi kendi içerisinde ayrıştığına şahit olduk. Alman piyasasının Pazartesi günkü tatilden sonra açılmasıyla beraber satış baskısı görülürken Avrupa hisselerinin hemen hemen hepsine negatif yansıdı. Alman DAX30 endeksinde yüzde 1’e varan değer kayıpları yaşanırken piyasadaki baskının da devam ettiği görüldü. Alman DAX30 endeksi bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesinin hemen altında kaparken, yarın gerçekleşecek AMB toplantısı öncesinde de volatilitenin artması beklenebilir. Dün Euro Bölgesi’nde perakende satışlar beklentileri karşılamazken,  yatırımcı güveninde ise artış yaşandı. Küresel bazda Euro’da değer kazançları devam ederken beklentiler piyasada artmaya devam ediyor. Amerika’da ise personel değişimi oranı Jolts’da artış yaşansa da USD endeksinde kayıplar devam etti. Amerikan endeksleri gün içerisinde volatiliteye devam etse de kritik destek bandından her defasından toparlanma görüldü. Her şeye rağmen Amerikan endeksleri günü yatay satıcılı kapasa da S&P500’ün 2425, Dowjones’un ise 21.130 seviyesi üzerinde kapaması piyasada iyimser etki yaratıyor. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.16 seviyesinde fiyatlanırken petrol fiyatlarında ise bir süredir devam eden satış baskısı sonrasında ilk defa toparlanma görüldü. Bugün sabah Asya seansında karışık seyir görülüyor. Çin’de yüzde 1 üzerinde artış yaşanırken, Japonya’da da yatay primli hava devam ediyor. Amerikan vadelileri güne primli başlarken, Avrupa endekslerinin de primli açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kazançları görüldü. BİST100’de gün içerisinde 97.800 destek seviyesine doğru gerileme görülse de bu seviyeden başlayan toparlanma ve kur cephesinde TL’nin tekrardan güçlenmesi piyasada iyimser etki yarattı. Diğer taraftan Katar’daki krizin şimdilik devam ediyor olması her ne kadar piyasada baskı yaratsa da Rus hackerların devrede olduğuna dair açıklamalar piyasadaki hareketliliği artırabilir. Diğer taraftan yarın veri ve haber akışının yoğun olacak olması ve yurt içi piyasaların kırılma eşiğinde olması piyasaların önümüzdeki dönemde tekrardan hareketleneceğine işaret olarak görülüyor. Hem vadelide hem bankacılık endeksinde hem de kritik hisselerde bantların iyice daralması volatilitenin artmasına neden olacak gibi görülüyor. Diğer taraftan 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 11 seviyesinin hemen altında fiyatlanırken, seans sonrasında ise TL varlıkların değer kazanmaya devam ettiği görüldü.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde büyüme rakamı ve Almanya fabrika siparişleri takip edilecekken, yurt içinde ise önemli veri bulunmamaktadır. Amerika’da ham petrol stokları ön planda olacakken, Katar’daki gelişmeler ve yarınki yoğun veri akışı öncesinde hareketlilik devam edebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 98.200 seviyesinin hemen üzerinde kapanış gerçekleşirken satış baskısı görülmesi durumunda 97.800 ve 97.000 seviyeleri, olası toparlanmada ise 98.200 üzerinde 99.000 seviyesi takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 10,99 seviyesinden başlıyor.