İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 08.06.2017

Süper Perşembe Başlıyor

                                                                                                                                          

BİST 100 endeksi dün 97,585 ve 98,593 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,73 değer kaybederek 97,617 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,36 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,84 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada volatilite devam ederken Avrupa ve ABD endekslerinin bir kez daha ayrıştığına şahit olduk. Bugünkü yoğun gündem öncesinde piyasada hareketlilik artarken, bugün açıklanacak ve haber ve veri akışına bağlı olarak sert kırılmalar görülebilir. Veri akışının sakin olduğu günde Avrupa hisseleri günü yatay satıcılı kaparken bugünkü AMB toplantısına yoğunlaştığı görüldü. Dün Euro Bölgesi yetkilisi yaptığı açıklamada, AMB’nın bugünkü toplantısında enflasyon görünümünü azaltmaya hazırlandığını belirtti. 3 senelik beklentide yüzde 1.5 seviyesine yakın seyretmesi beklendiği belirtilirken, gün içerisinde Euro’da değer kayıpları görüldü. Enflasyonun artmaması AMB’nın faiz politikasında sorun yaratabilecekken piyasada da baskı oluşturabilir. Amerika’da ise düşen petrol fiyatlarına rağmen piyasada tutunma görüldü. Amerikan endeksleri seans sonunda yaptıkları ataklarla günü yatay alıcılı kaparken, süper Perşembe’yi beklemeye geçti. Petrol fiyatları son 8 ayın en düşüğünde günü kapatırken enerji hisselerinde de baskı yaratıyor. Bugün sabah Asya seansında ise bekle gör politikası yaşanıyor. Japon ve Çin hisseleri yatay satıcılı seyrederken, Hong Kong’da ise yatay primler görülüyor. Amerikan vadelileri güne yatay başlarken Avrupa hisselerinin de yatay açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kayıpları yaşandı. Katar sorununun piyasada hakim olması hem BİST100’de hem de TL varlıklarda baskı oluştururken kısmi kayıplar yaşandı. TBMM Genel Kurulu'nda, Türk askerlerinin konuşlandırılmasına ilişkin kanun tasarısı ve Türkiye ile Katar Arasında Jandarma Eğitim ve Öğretimine İlişkin İşbirliği Protokolü'nün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı kabul edildi. Tasarının öne çekilmesi piyasada baskı oluştursa da kritik kanalın alt bandından sekme görüldü. Özellikle BİST100’de 97.200 ve USDTL’de 3.5580 seviyesi kritik önem taşırken bu seviyelerin kırılıp kırılmayacağı merak ediliyor. konomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin bu yılın ilk çeyreğindeki büyüme oranının büyük bir ihtimalle yüzde 4'ün üzerinde olacağını belirterek, "Gerek IMF, gerek Dünya Bankası, gerek diğer kurum ve kuruluşlar Türkiye'nin büyümesiyle ilgili en üst düzeyde iyileştirmeler yapıyorlar. İyileştirmeleriyle bile bizi yakalayamayacaklar." dedi.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi büyüme ve AMB faiz kararı takip edilecektir. AMB’nın faizde değişikliğe gitmesi beklenmezken, AMB Başkanı Mario Draghi konuşması ön planda olacaktır. Mario Draghi’nin söylemleri ve ekonomi politikasına ait düşünceler piyasadaki hareketliliği artıracaktır. Yurt içinde sanayi üretimi izlenecekken, Amerika’da ise eski FBI Başkanı Comey’in kongredeki ifadesi dikkatle takip edilecektir. TSI 07:00’de başlayan ve 22:00’de bitecek olan İngiltere’deki seçimin de piyasa hareketliliğini hızlandırması beklenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü satış baskısı sonrasında 97.800 seviyesinin hemen altında kapanış gerçekleşirken satış baskısı görülmesi durumunda 97.200 ve 96.500 seviyeleri, olası toparlanmada ise 97.800 üzerinde 98.200 seviyesi takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,09 seviyesinden başlıyor.