İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 12.05.2017

96.500 Seviyesinden Düzeltme Görüldü

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 95,015 ve 96,491 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 1,12 değer kaybederek 95,114 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 2,11 değer kaybederken sanayi endeksi ise 1,12 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasanın genelinde doymuşluk hissi görülürken, kar satışları etkindi. Uzun süredir sert düşüş yaşamayan gelişmiş ve gelişen ülke endeksleri kritik kanalların tepe seviyesine yaklaşması ve piyasadaki düzeltme isteği tüm piyasalara yayıldı. Avrupa hisseleri İngiltere harici günü satıcılı kaparken, Pazartesi günü görülen dip seviyeleri test etti. Avrupa hisseleri İtalya önderliğinde geri çekilirken Avrupa’nın genelinde kayıplar yüzde 0.50 ile 1 arasında değişti. İngiltere’de ise üretim verilerinin ve İngiltere MB’nın para piyasasını tatmin etmemesi sonrasında sterlinde görülen sert düşüşün İngiltere borsasına pozitif yansıdığı görüldü. Amerika’da ise ÜFE ve haftalık istihdam talepleri beklentileri karşıladı. Özellikle ÜFE’deki hızlanma FED’in kısa ve orta vade planlarını pozitif etkileyebilir. ABD verilerinin pozitif gelmeye devam etmesi haziran ayındaki faiz artırım ihtimalini pozitif etkilerken küresel piyasada da baskı yarattı. Amerikan hisseleri gün içerisinde yüzde 1’e varan satış baskısı yaşasa da bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesinden toparlanma görüldü. Rekor seviyelerden gerileyen ABD hisseleri özellikle bazı büyük teknoloji şirketlerinin bilançolarındaki risklerden kaynaklı olduğu görüldü. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.37 seviyesinde fiyatlanırken USD endeksinde ise 99.40 seviyesi üzerinde tutunma devam etti. Bu sabah Asya seansında ise karışık seyir görülüyor. Çin ve Hong Kong’da primlenme görülürken, Asya’nın geri kalanında ise satış baskısı hakim görülüyor. Amerikan vadelileri güne satıcılı başlarken, Avrupa hisselerinin de yatay başlaması beklenebilir.

 

Yurt içerisinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. Kur cephesinde hem USDTL hem de EURTL’de gerileme görülse de BİST100 cephesinde ise bankacılık endeksi önderliğinde satışlar görüldü. BİST100’ün kritik 96.500 seviyesini test etmesi ve piyasada oluşan düzeltme isteği, diğer taraftan vadeli piyasada da görülen baskı BİST100’e sert negatif etki yarattı. Diğer taraftan dün yurt içinde cari denge beklentileri karşılarken ülke ekonomisinin pozitif yönde olduğunu gösterdi. IMF ise dün yaptığı açıklamada yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 10’un hemen üzerinde beklediğini belirtirken, 2017 yılı büyüme tahminini ise yüzde 2.5 olarak açıkladı. Kur cephesinde ise USDTL kritik 3.56 bölgesinden tepki alımları yaşarken, bugünkü yoğun veri akışına bağlı olarak piyasadaki hareketlilik de devam edebilir.

 

Bugün yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, Amerika’da ise enflasyon, perakende satışlar ve Michigan tüketici güven endeksi izlenebilir. Özellikle ABD enflasyon verisi piyasadaki hareketliliği artırabilir. Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve Almanya büyüme rakamları da takipte izlenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü satış baskısı sonrasında 95.100 seviyesine kadar gerilerken, toparlanma görülmesi durumunda 95.200 ve 95.700 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 95.000 ve 94.500 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,49 seviyesinden başlıyor.