İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 12.06.2017

Gözler Büyüme Verisinde

                                                                                                                                          

BİST 100 endeksi Cuma günü 98,404 ve 99,277 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,99 değer kazanarak 98,943 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,33 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,84 değer kazandı.

 

Haftanın son işlem gününde küresel piyasada volatilite devam ederken sert hareketlilik görüldü. İngiltere’de gerçekleşen seçim sonucuna bağlı olarak mevcut başbakan May’in tek başına iktidar olamaması piyasalarda baskı oluştursa da piyasaların çok tedirgin olmadığını gördük. İngiliz sterlini neredeyse tüm para birimlerine karşı sert değer kaybı yaşasa da ucuzlayan sterlinin yarattığı etkiyle İngiltere borsası günü primli kapattı. İngiliz hisseleri günü yüzde 1’e varan primli kapatırken Avrupa hisseleri de günü yükselişle kapattı. Avrupa hisseleri rekor seviyelere yakın fiyatlanmaya devam ederken bu hafta gerçekleşecek FOMC toplantısı öncesinde güçlü durmaya devam ediyor. Amerika’da ise Trump ve Eski FBI Başkanı arasında geçenlerin piyasada kuşku yarattığı süreçte, Amerikan hisseleri gün içerisinde rekor seviyeleri genişletti. Amerikan hisseleri gün içerisinde gördüğü rekor seviyelerden 2.seansla beraber yüzde 1’e varan satış yese de gün sonunda bir kez daha toparlandı ve günü yatay primli kapattı. Amerikan hisselerinin dipten toparlaması olumlu görülürken yön arayışının devam ettiği görülüyor. Bugün sabah Asya seansında ise Japon teknoloji şirketlerindeki satış öne çıkıyor. Baştan gelen teknoloji firmalarında yaşanan yüzde 2’ye varan satışlar, Japon hisselerinde satış baskısı yaratırken Hong Kong’ta da yüzde 1 üzerinde satışlar görülüyor. Amerikan vadelileri güne satıcılı başlarken, Avrupa hisselerinin de satıcılı açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görülüyor. BİST100’de bankacılık endeksi önderliğinde alımlar görülürken, BİST100’ün tarihi zirvede kapattığını gördük. Özellikle Deutsche Bank’ın Halk Bank’ın hedef fiyatını yüzde 30’a varan yükseltmesi Halkbank hisselerinde yüzde 4’e varan alımlara neden olurken tüm bankacılık hisselerinin yükselişine neden oldu. Diğer taraftan Avrupa ve Amerika’da seans sürecince olumlu havanın devam etmesi de piyasadaki alımları destekledi. Kur cephesinde ise USDTL’nin 3.5000 seviyesine gerilemesi sonrasında başlayan toparlanma kısmi de olsa şimdilik devam ediyor. USDTL haftayı 3.5300 seviyesinde kapatırken, EURTL’de ise 3.95 üzerinde kapanış görüldü. Bu hafta yurt içinde açıklanacak veri akışı öncesinde piyasadaki iyimserlik devam ederken, özellikle Cuma günkü bankacılık sektöründe görülen hareketlilik piyasada kısa orta vade de olumlu yansıyabilir.

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasada sakin veri akışı takip edilecekken, yurt içinde büyüme ve cari denge izlenebilir. Özellikle büyüme verisinin piyasadaki hareketliliği artırması beklenirken yıl sonu beklentilerin nasıl şekilleneceğini de belirleyebilir. Euro Bölgesi’nde İtalya sanayi üretimi izlenecekken, Amerika’da ise Federal bütçe dengesi ve tahvil ihaleleri izlenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi Cuma günkü primlenme sonrasında 98.800 seviyesinin hemen üzerinde kapanırken, olası primlenmenin devam etmesi durumunda 99.200 ve 100.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 98.800 altında 97.800 seviyesi izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,03 seviyesinden başlıyor.