İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 15.05.2017

94.500 Seviyesi Kritik Destek Görevinde

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi haftanın son işlem gününde 94,684 ve 95,742 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,12 değer kaybederek 94,996 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,44 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,12 değer kaybetti.

 

Haftanın son işlem gününde küresel piyasada karışık seyir görülürken gelişen ve gelişmiş ülke endekslerinin net şekilde birbirinden ayrıldığı görüldü. Haftanın son işlem gününde Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi yavaşlarken, Almanya’da ise enflasyon beklentilere paralel açıklandı. Avrupa hisseleri gün boyu primlenme yaşarken, Perşembe günü görülen hafta başındaki dip seviyeden tepki alımları devam ederken, rekor seviyelere yönelim yaşanıyor. Avrupa hisseleri Alman DAX30 endeksi önderliğinde primlenmeye devam ederken rekor seviyelere yakın seyir de devam ediyor. Küresel bazda Euro’nun değer kazanması da Avrupa hisselerini desteklerken piyasadaki iyimser hava devam etti. Bugün Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Macron’un göreve başlaması bekleniyor. Amerika’da ise enflasyon ve perakende satışlarda gerileme görülürken USD endeksinde de gevşeme görüldü. Özellikle enflasyonun yavaşlaması olası FED’in Haziran ayındaki faiz artırımlarını negatif etkilemesi bakımından önem taşıyor. Ayrıca Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.32 seviyesine gerilerken ABD hisseleri ise günü yatay satıcılı kapattı. Önceki gün bir aylık ağırlıklı ortalama destek seviyesinin test edildiği Amerikan endekslerinde volatilite devam ediyor. Diğer taraftan petrol fiyatlarındaki yükselişin de küresel bazda başta enerji hisseleri olmak üzere tüm sanayi gruplarına pozitif yansıdığı görüldü. Bu sabah Asya seansında Çin’de sanayi üretimi bir önceki döneme göre yavaşlarken, perakende satışlar ise beklentileri karşıladı. Asya’da Japonya’nın negatif ayrıştığı günde, Çin ve Hong Kong’da ise primlenme yaşanıyor. Amerikan vadelileri güne yatay primli başlarken, Avrupa hisselerinin de yatay pozitif açması beklenebilir.

 

Yurt içerisinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. Kur cephesinde hem USDTL hem de EURTL’de gerileme görülürken BİST100’de de öğleden sonra satış baskısı görüldü. Cuma sabahı görülen primlerin silindiği süreçte, BİST100 günü yatay satıcılı kapattı. Kritik 94.500 seviyesine geri çekilmenin yaşandığı günde tepki alımlarıyla seans sonu toparlanma yaşandı. Kur cephesinde ise USD endeksindeki düşüş ile beraber USDTL’de bu sabah 3.56 seviyesine kadar gerileme görülürken TL varlıklardaki iyimser hava devam ediyor. Hafta sonu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi ile görüştü. Hem terör örgütü FETÖ hem de ekonomik planlar hakkında konuşan 2 liderin görüşmesi olumlu geçti.

 

Bugün yurt içinde işsizlik oranı takip edilecekken, Euro Bölgesi’nde ise İtalya enflasyon ve AMB üye konuşması takip edilebilir. Veri akışının sakin olacağı haftanın ilk işlem gününde Amerika’da ise New York imalat endeksi izlenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi Cuma günkü satış baskısı sonrasında 95.000 seviyesinin hemen altında günü kaparken kadar gerilerken, toparlanma görülmesi durumunda 95.200 ve 95.700 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 94.500 seviyeleri izlenebilir. Özellikle 94.500 seviyesi kritik destek görevi üstleniyor

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,47 seviyesinden başlıyor.