İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 15.06.2017

Gözler TCMB Faiz Toplantısında Olacak

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 99,173 ve 99,803 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,34 değer kazanarak 99,636 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,71 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,40 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada gözler FOMC toplantısındayken, sürpriz olmadı ve FED beklendiği gibi faizi 25 baz puan daha artırdı. 2017 yılında bir faiz artırımı daha beklenirken, 2018 yılında ise FED’in şimdilik 3 faiz artırımına daha gitmesi bekleniyor. FED’in bilanço küçültmeye bu yıl başlaması beklenirken, azami tutarda küçültme gerçekleştirmesi durumunda 2 yılda 900milyar dolarlık bilanço küçültmesi planlanıyor. Piyasaları tedirgin eden bilanço küçültme planının baskı oluşturma ihtimali bulunuyor. Avrupa hisseleri güne primli başlarken Alman DAX30 endeksi haricinde hepsi günü satıcılı kapattı. Özellikle Amerika’da açıklanan enflasyon rakamının son 6 ayın en düşüğünde olması Avrupa hisselerinde satışa neden oldu. Diğer taraftan dün Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi beklentileri karşıladı. Amerika’da ise enflasyon son 6 ayın en düşüğünde açıklanırken, perakende satışlar ise son 1.5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Amerika’da dataların kötü gelmesi piyasaları tedirgin etse de FED’in planında bir değişikliğe neden olmadı. FED toplantısı sonrasında konuşan Başkan Janet Yellen, enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize ettiklerini belirtirken kafaları karıştırdı. Amerikan hisseleri seans sonuna kadar satıcılı seyretse de özellikle seans sonunda Dow Jones endeksinde görülen alımlarla karışık kapanmaya neden oldu. Teknoloji hisseleri günü satıcılı kaparken, Dow’da ise yatay primlenme görüldü. Bu sabah Asya seansında satış baskısı devam ediyor. Çin’de yatay hareketlenme görülürken, Çin harici tüm piyasada satış baskısı ön plana çıkıyor. Amerikan vadelileri güne yatay satıcılı başlarken, Avrupa hisselerinin de yatay satıcılı başlaması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kazançları devam etti. Hafta başında açıklanan büyüme rakamının iyimserliği piyasada devam ederken özellikle kur cephesinde TL’nin net şekilde değerlendiği görüldü. Seans sonrasında FOMC toplantısı öncesinde 3.47 seviyesine kadar USDTL’de gerileme görülmesine rağmen, FED’in şahin tutumu sonrasında tekrar toparlanıyor. BİST100 cephesinde ise 100.000 seviyesine doğru yönelme görülmesine rağmen, yurt dışı piyasaların bilanço küçültmeye bağlı olarak düzeltme gerçekleştirme ihtimali piyasada baskıya neden olabilir. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde de 10 baz puanlık düşüş görülmesine rağmen TL’deki iyimserliğin şimdilik rafa kalkması muhtemel görülüyor. BİST100’de ise psikolojik 100.000 seviyesinin geçilip geçilmeyeceği merak ediliyor.  

 

Bugün küresel piyasada yoğun veri akışı takip edilecek. Yurt içinde gözler TCMB’nın faiz kararında olacakken, TCMB’nın faizde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Ayrıca yurt içinde çeyreklik işsizlik ortalaması da izlenebilir. Euro Bölgesi’nde İngiltere MB faiz kararı takip edilecekken, seçim ile ilgili açıklamaları takip edilebilir. Dünkü FED kararı sonrasında bugün Amerika’da ise ithalat ihracat fiyat endeksi, haftalık istihdam talepleri ve Philadelphia imalat endeksi izlenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi 99.600 seviyesinde kapatırken alımların devam etmesi durumunda 100.000 ve 100.600 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 99.200 ve 98..200 seviyeleri takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,04 seviyesinden başlıyor.