İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 17.05.2017

Amerika’da Siyasi Belirsizlik Baskı Yaratıyor

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 95,731 ve 96,352 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,60 değer kazanarak 96,162 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,89 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,60 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada volatilite devam ederken artan ABD siyasi riskleri piyasada baskı yaratmaya başladı. Küresel bazda Euro’nun değer kazandığı süreçte, AMB’nın önümüzdeki dönemde faiz artırımına geçebilecek olması fiyatlanıyor. Dün Euro Bölgesi’nde büyüme beklentileri ve ticaret dengesi beklentileri karşılarken, Almanya ZEW ekonomik güven endeksi de olumlu açıklandı. Avrupa hisseleri dün gün boyu volatiliteye devam ederken günü yatay kapattı. EURUSD paritesinin 1.1100 üzerinde fiyatlama yapması her ne kadar piyasalar üzerinde baskı yaratsa da bu zamana kadar yükseliş devam etti. Özellikle Alman DAX30 endeksinin rekor seviyeleri bir türlü genişletememesi ve baskılanması olası kar satış baskısı yaratabilir. Amerika’da ise USD endeksinin değer kayıpları devam ediyor. Amerika’da ise devam eden siyasi belirsizlik baskısının yanı sıra, konut başlangıçları ve inşaat izinlerinde yavaşlama görüldü. Amerika’da dataların genel manada zayıf gelmesi USD endeksini aşağı yönlü baskılarken Amerikan 10 yıllıklarında da gerilemeye neden oluyor. Amerikan endeksleri dün güne her ne kadar primli başlasa da gün sonunda görülen gevşemeye bağlı olarak sarkma yaşadı. Özellikle ABD hükümetinin kendi içerisinde ayrışması ve piyasaların ABD Başkanı Trump’ı risk olarak görmeye devam etmesi Amerikan endekslerinde baskı yaratabilir. Bu sabah Asya seansında ise genel olarak satışlar hakim görülüyor. Veri akışının sakin olduğu günde Çin ve Japon hisseleri yatay satıcılı seyrediyor. Amerikan vadelileri güne sert satıcılı başlarken Avrupa hisselerinin de gerilemeyle başlaması beklenebilir.

 

Dün gözlerin Amerika’da gerçekleşen Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve ABD Başkanı Trump görüşmesinde olduğu süreçte volatilite devam etti. TL varlıklar gün boyu dalgalı seyrederken gün sonunda ise kazançlar yaşandı. Seans sonunda BİST100’de primlenme yaşanırken hafta başında test edilen rekor seviyeye yakınlaşma görüldü. Kur cephesinde ise USDTL’de düşüş eğilimi devam etti. Dün gözlerin Amerika’da gerçekleşen Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve ABD Başkanı Trump görüşmesinde olduğu süreçte volatilite devam etti. Kur cephesinde USDTL tekrardan 3.5500 seviyesine yükselirken, EURTL’de ise 3.9400 üzerinde tutunma görülüyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s yaptığı açıklamada Türkiye’de bu yıl reel büyümenin yüzde 2,6 gelecek yıl ise yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğini belirtti. Türkiye’de politik risklerin bir süre daha yüksek seviyede seyretmesinin beklendiğini belirten Lemay, “Reformların itici gücüyle büyümenin artması, bankaların faaliyet ortamı ve karlılıkları açısından pozitif olur.” değerlendirmesinde bulundu. Özellikle BİST100’de 96.500 üzerinde hareketlilik görülüp görülmemesi piyasadaki risk iştahını artırabilir.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde enflasyon takip edilecekken, Amerika’da ise önemli veri akışı bulunmamaktadır. Yurt içinde de önemli veri akışının bulunmadığı süreçte, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump arasında geçen görüşmenin etkileri piyasada hissedilebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 96.000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşirken alımların devam etmesi durumunda 96.500 ve 97.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 95.700  ve 95.200 seviyeleri takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,55 seviyesinden başlıyor.