İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 18.05.2017

Amerika’da Siyasi Belirsizlik Baskı Yaratıyor

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 95,401 ve 96,629 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,45 değer kaybederek 95,725 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,10 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,30 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada risk fiyatlamaları devam ederken sert satışlar görüldü. Gelişmiş ve gelişen ülke endekslerinde yaşanan sert satış baskısıyla son dönemin en sert satışı görüldü. Euro Bölgesi’nde endeksler yüzde 2’ye varan satışlar yaşarken vadeli piyasada da satışlar devam etti. EURUSD paritesi son 1 haftada yaptığı ralliyle son ayların en dik haftalık kazancına yol alıyor. Euro Bölgesi’nde de olası Haziran ayında açıklanabilecek yeni ekonomik yol paritedeki yükselişi destekliyor. Dün Euro Bölgesi’nde enflasyon beklentilere paralel açıklanırken, Euro Bölgesi’ndeki iyimserliğin devam etmesine neden oldu. Amerika’da ise tam bir fiyasko yaşandı. ABD Başkanı Trump’ın seçilmesi sonrasında yaşanan sert satış baskısından sonra en dik kayıplar görüldü. Amerikan hisseleri yüzde 2’ye varan düşüş yaşarken, teknoloji kanadında ise yüzde 3’e varan kayıplar görüldü. Küresel bazda Amerika’da yaşanan siyasi belirsizlik ve Trump üzerindeki baskı güvenli limanlara olan talebi artırırken endekslerde de sert satışlar görüldü. Trump’ın 2017 yılı sonunda başkanlığa devam etme ihtimalinin ve güveninin azalması fiyatlamalara destek oluyor. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.24 seviyesine gerilerken, USD endeksinde de sert kayıplar görülüyor. Bugün sabah Asya seansında Japonya’da büyüme beklentileri karşılarken, Japon ekonomisine olumlu işaret verdi. Asya hisseleri bu sabah sert satıcılı seyrederken Japonya’da kayıplar yüzde 2’ye varan satış yaşadı. Amerikan vadelileri dünkü sert satış sonrasında tepki alımları yaşarken, Avrupa hisselerinin de kısmi tepki alımlarıyla karşılaştığı görüldü.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kayıpları görüldü. BİST100’de bankacılık endeksinde tutunma yaşanması BİST100’deki kayıpların artmamasına neden olurken kur cephesinde ise seans sonrasında sert değer kayıpları görüldü. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rakka ve YPG ile ilgili açıklamaları piyasada sert etki yarattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada Trump görüşmesinde YPG'ye ilişkin anlaşmaya varamadıklarını belirtirken, "Türkiye'ye bir saldırı olursa kimseye sormadan vuracaklarını ve ABD'nin ilerleyen süreçte Suriye konusunda Türkiye'nin kapısını çalacağına inandığını" söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklaması sonrasında TL varlıklarda değer kayıpları yaşanırken bu sabah USDTL’de 3.60, EURTL’de ise 4 Lira seviyesine yükseliş görüldü. Kur cephesindeki yükseliş görülürken açılışla beraber BİST100’a negatif yansıması beklenebilir. Ayrıca seans sonrası yurt dışı piyasalarda görülen satışlar da piyasadaki riskleri artırabilir.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde AMB Başkanı Mario Draghi ve üyelerin konuşmaları takip edilecekken, Amerika’da ise haftalık istihdam talepleri ve Philadelphia imalat endeksi izlenebilir. Yurt içinde ise tüketici güveni takip edilebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü yatay primlenme sonrasında 95.700 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşirken açılışta satışların görülmesi durumunda 95.000 ve 94.500 seviyeleri, olası toparlanmada ise 95.700  ve 96.500 seviyeleri takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,52 seviyesinden başlıyor.