İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 19.07.2017

8 Gün Sonra İlk Defa BİST’te Kar Satışları Görüldü

                                                                              

BİST 100 endeksi dün 105,638 ve 106,383 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,47 değer kaybederek 105,718 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,93 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,46 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada volatilite devam ederken gelişmiş ve gelişen ülke endekslerinde karışık seyir görüldü. Yarın gerçekleşecek AMB toplantısı öncesinde Avrupa endeksleri günü satıcılı kaparken özellikle Alman DAX30 endeksinde yüzde 1’in üzerinde satışlar görüldü. Alman 10 yıllıklarının yüzde 0.50 üzerinde tutunmaya devam etmesi piyasada baskı oluştururken, küresel bazda ise Euro’daki değer kazançları devam etti. Dün Euro Bölgesi’nde Alman ZEW ekonomik güven endeksi beklentilerin altında kalırken, Euro Bölgesi adına negatif sinyal verdi. Diğer taraftan Amerika’da ise teknoloji şirketlerinin piyasayı yukarı yönlü taşıdığına şahit olduk. 3 Cumhuriyetçinin sağlık reformuna destek vermeyeceğini belirtmesi sonrasında küresel bazda hem USD endeksinde değer kayıpları görülmüş hem de ABD endekslerinde satışlara neden olmuştu. Ancak günün 2.yarısında teknoloji şirketlerinde değer kazançları piyasada toparlanmaya neden oldu ve günün primli kapanmasına neden oldu. Amerika’da sanayi endeksi DowJones gün içerisinde bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesine kadar gerilemeye neden olsa da günün 2.yarısında toparlandı. Beyaz Saray'da basın mensuplarının sorularına cevap veren ABD Başkanı Donald Trump ise Cumhuriyetçilerin yasa tasarısının başarısız olmasıyla ilgili "Çok hayal kırıklığına uğradım." yorumunu yaptı. Bugün sabah Asya seansında ise yatay alımlar görülüyor. Yarın sabah gerçekleşecek Japonya MB toplantısı öncesinde bekle gör politikası takip ediliyor. Amerikan vadelileri güne teknoloji önderliğinde primlenerek başlarken, Avrupa endekslerinin de yatay açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. Kur cephesinde USD endeksinin geri çekilmesiyle beraber USDTL’de de 3.52 seviyesinde fiyatlanma görülürken, Euro’daki kazançların EURTL’ye pozitif yansıdığı görüldü. BİST100 cephesinde ise 7 günlük primlenmeden sonra ilk defa satış yaşandı. Kritik 106.500 seviyesinden kar satışları yaşanırken düzeltme görüldü. Cuma günü açıklanacak kredi derecelendirme kuruluşu Fİtch’in Türkiye değerlendirmesi öncesinde piyasada aşırı pozitif ve negatif bir haber beklenmiyor. Diğer taraftan Kısa vadeli dış borç stoku, Mayıs ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 6.4 artışla 104.3 milyar dolara yükseldi. Özel sektörün kısa vadeli dış borcu da yüzde 7 artarak 87.4 milyar dolar oldu. Diğer taraftan yurt içinde 2 yıllık gösterge tahvil faizi cephesinde yüzde 11.33 seviyesinde fiyatlanma görülürken önceki güne göre pozitif hava yaşandı.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya tahvil ihalesi izlenecekken, Amerika’da ise konut başlangıçları, inşaat izinleri ve ham petrol stokları izlenebilir. Veri akışının sakin olacağı günde, AMB ve BOJ beklentileri fiyatlanmaya devam edecek. Diğer taraftan yarın sabah Japonya’da açıklanacak faiz kararı ve toplantı detayları da piyasada hareketliliği artırabilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü kar satışı sonrasında 106.000 seviyesinin hemen altında kapanış gerçekleşirken, alımların devam etmesi durumunda 106.000 ve 106.700 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 106.000 seviyesi altında 105.200 ve 104.800 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,33 seviyesinden başlıyor.