İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 20.06.2017

TL Varlıklarda Karışık Seyir Görülüyor

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 97,930 ve 99,299 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 1,16 değer kazanarak 99,332 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 2,16 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,45 değer kazandı.

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasada yükseliş eğilimi devam ederken gelişmiş ve gelişen ülke endekslerinde olumlu hava görüldü. Hem Avrupa endeksleri hem de Avrupa endekslerinin rekor seviyeleri genişlettiği süreçte, piyasadaki olumlu havanın da net şekilde devam ettiğini gördük. Veri akışının sakin olduğu haftanın ilk işlem gününde Euro Bölgesi’nde gündem Brexit süreci olarak görülüyor. Brexit görüşmeleri dün başlarken, olası erken seçim ihtimalleri ve Brexit’in olmama ihtimali de gündemde dolanıyor. Avrupa hisseleri Alman DAX30 endeksi önderliğinde dün yükselirken kazançlar yüzde 1 seviyesine yakın gerçekleşti. Seans sonrası vadeli piyasada da alımların devam ettiği görülürken tarihi rekor seviyede kapanış gerçekleşti. Amerika’da ise rekor seviyeler bir tık daha genişledi. Teknoloji hisseleri önderliğinde alımların görüldüğü Amerikan endekslerinde yüzde 1’e varan alımlar görüldü. Hem Dow jones hem de S&P500’ün rekor seviyede kapattığı günde, pozitif fiyatlamalar devam ediyor. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.18 seviyesinde fiyatlanırken USD endeksinde ise değerlenme yaşandı. Dün FOMC üyesi Dudley yapmış olduğu açıklamalarda, ekonomik güvenin yüksek olduğunu ve büyümenin daha çok yol kat edeceğine inandığını ifade ederken, istihdam piyasasının sıkılaşmasıyla ücretlerdeki artışın da hızlanacağını savundu. Bugün sabah Asya seansında ise Japonya hisseleri yüzde 1 yükselirken, Çin ve Hong Kong’da ise yatay satışlar görülüyor. Amerikan vadelileri güne primli başlarken, Avrupa hisselerinin de yatay primli açması muhtemel görülüyor.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. BİST100’de dışardaki iyimserlikle beraber yüzde 1 üzerinde primlenme yaşanırken, kur cephesinde ise toparlanma görüldü. Güne her ne kadar USDTL hızlı düşüşle başlasa da günün geri kalanında hızlı şekilde toparlandı ve kur cephesindeki iyimserliği arka plana attı. Veri akışının sakin geçtiği günde, Fitch açıklamaları takip edildi. Fitch yaptığı açıklamada geçen yıl yüzde 2,9 büyüme kaydeden Türkiye ekonomisinin bu sene yüzde 4,7, gelecek yıl yüzde 4,1 büyüyeceği tahmin ettiğini belirtti. Özellikle tüketim harcamalarında net artış görülmesi beklenirken, büyümeyi de direkt olarak etkilemesi bekleniyor. 2 yıllık gösterge tahvil faiz yüzde 11.08 seviyesinde fiyatlanırken haftanın geri kalanında özellikle USD endeksinde yaşanacak hareketliliğin direkt olarak iç piyasayı da etkilemesi beklenebilir.

 

Bugün küresel piyasada sakin veri akışı devam edecek. Euro Bölgesi’nde İngiltere MB Başkanı Carney konuşması ve Euro Bölgesi cari denge takip edilecekken, yurt içinde önemli veri akışı bulunmamaktadır. Amerika’da ise FOMC üyesi Fischer ve Rosengren konuşmaları takip edilebilir. FED üyelerinin faiz artırımları ve bütçe kısıtlamasıyla ilgili söylemleri direkt olarak piyasayı etkileyebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenmeyle beraber 99.200 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşirken açılışta alımların görülmesi durumunda 100.000 seviyesine yönelme görülebilecekken olası gevşemelerde ise 99.200 altında 99.000 seviyesi takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,08 seviyesinden başlıyor.