İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 21.07.2017

Gözler Fitch’te

                                                                              

BİST 100 endeksi dün 106,714 ve 107,738 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,63 değer kaybederek 106,736 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,20 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,35 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada gözler AMB toplantısındaydı. AMB beklendiği gibi faizde bir değişikliğe gitmezken, karar sonrasında konuşan AMB Başkanı Mario Draghi piyasalarda sert etki yarattı. Para politikası kararının oy birliğiyle alındığını belirten Draghi varlık alımlarının en az Aralık ayına kadar süreceğini, alımların enflasyonda sürdürülebilir toparlanma olana kadar devam edeceğini bildirdi. Mario Draghi açıklamasında taperingin tartışılmadığını belirtse de, politikadaki olası değişiklikleri sonbahara öteledi. Finansman şartlarının büyük ölçüde destekleyici olduğuna dikkat çeken Draghi para politikasında değişikliklere yönelik görüşmelerin sonbaharda yapılacağını kaydetti. Draghi açıklamalarının beklenen güvercin açıklamalardan bir tık uzakta olması küresel bazda Euro’da değer kazançlarına neden olurken Avrupa hisselerinde de satışa neden oldu. Gün içerisindeki toparlanmaya rağmen bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesinin bir türlü kırılamaması ve Draghi’nin sonbaharı işaret etmesi piyasada satış baskısının artmasına neden oldu. Alman 10 yıllıkları yüzde 0.53 seviyesinde fiyatlanırken, EURUSD paritesi ise son dönemin en yüksek seviyesi olan 1.16 seviyesinin üzerinde fiyatlanmaya neden oluyor. Amerika’da ise haftalık istihdam talepleri beklentileri karşılarken, Philadelphia imalat endeksi ise beklentileri karşıladı. USD endeksinde sert düşüş devam ederken 2016 Haziran ayından beri en düşük seviyede fiyatlanıyor. Amerikan endeksleri de AMB açıklamaları sonrasında satış baskısı yaşasa da günün 2.yarısında kısmen toparlandı ve günü yatay satıcılı kapattı. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.25 seviyesinde fiyatlanırken ABD endeksleri genel olarak önümüzdeki hafta gerçekleşecek FED toplantısına odaklandı. Tarihi rekor seviyelerde fiyatlanan ABD endekslerinde yavaşlama görülmesi muhtemel görülüyor. Bugün sabah Asya seansında ise yatay satışlar görülüyor. USDJPY’nin haftalık kayba yönelmesi Japon hisselerini negatif etkilerken, haftayı satıcılı kapıyor. Amerikan vadelileri güne yatay satıcılı başlarken, Avrupa hisselerinin de yatay açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kayıpları görüldü. AMB toplantısından şahin yönde açıklamalar gelmesi gelişen ülke para birimlerini negatif etkilerken TL’de de değer kayıpları yaşandı. BİST100 107.000 üzerinden gevşemeye başlarken, kritik 106.700 seviyesinde şimdilik tutunuyor. Yurt içinde dün tüketici güveni beklentileri karşılasa da piyasa üzerinde çok fazla etkili olmadı. Diğer taraftan Güney Afrika MB’nın dün faiz indirimine gitmesi, önümüzdeki hafta gerçekleşecek TCMB toplantısı öncesinde faiz indirim beklentisini de artırdı. Hem enflasyondaki düşüş hem de FED’in sıkılaşma politikasında aceleci olmayacak olması TCMB’nın da olası faiz indirimlerine kapıyı aralayabilir. Diğer taraftan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'de tutuklanan Alman vatandaşı Peter Steudtner'ın tutuklanmasıyla ilgili sert açıklamalar yaptı. Türkiye ile ilişkilerin eskisi gibi olmayacağına dikkat çeken Almanya Dışişleri bakanına tepki yurt içinden gecikmedi. Almanya ile tansiyonun gerilmesi iç piyasada önümüzdeki dönemde baskı yaratabilir.

 

Haftanın son işlem gününde küresel bazda önemli veri akışı bulunmazken, dün açıklanan AMB kararları piyasada etkili olabilir. Diğer taraftan yurt içinde gün sonunda açıklanacak kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye değerlendirmesi de yakından takip edilmelidir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü kar satışı sonrasında 107.000 seviyesinin hemen altında kapanış gerçekleşirken, alımların görülmesi durumunda 107.000 ve 107.500 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 106.700 seviyesi altında 106.000 ve 104.800 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,37 seviyesinden başlıyor.