İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 22.06.2017

BİST 100.000 Seviyesine Yakın Seyrediyor

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 98,849 ve 99,628 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,12 değer kazanarak 99,390 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,04 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,39 değer kazandı.

 

Dün kürese piyasada karışık seyir görülürken, geçen haftadan beri devam eden teknoloji satışlarının yerini primlenmeye bıraktığına şahit olduk. Teknoloji hisseleri ve sanayi hisselerinin birbirinden ayrıştığı süreçte, piyasadaki dalgalanmanın devamını gördük. Veri akışının sakin olduğu günde, Avrupa hisseleri genel olarak günü yüzde 0.50’ye varan satıcılı kapatsa da dipten toparlanmanın gelmesi olumlu görüldü. Özellikle Alman DAX30 endeksinin bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesinden toparlanması ve yükseliş kanalının içinde kalması piyasada olumlu görüldü. Diğer taraftan USD endeksinde gevşeme yaşanırken, EURUSD paritesi de 1.1130 seviyesinden toparlanmaya başladı tepki hareketi de devam ediyor. Amerika’da ise keskin şekilde teknoloji ve geri kalanların ayrışmasıyla devam etti. Teknoloji endeksi yüzde 1’e varan değerlenme yaşarken, S&P ve Dow Jones’da ise günün satıcılı kapattığını gördük. Philadelphia Fed Başkanı Harker, "Eylül toplantısı bilançoyu küçültmeye başlamak için uygun olabilir" dedi. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.15 seviyesinde fiyatlanırken olumlu hava endeksler için devam ediyor. Bugün sabah Asya seansında ise primlenmeler devam ediyor. Çin ve Hong Kong’ta yüzde 1’e yakın primlenme yaşanırken, Japonya’da da yatay primlenme görülüyor. Teknoloji öncelikli yükselişlerin kaydedildiği görülüyor. Amerikan vadelileri güne primli başlarken, Avrupa hisselerinin de olumlu açılması beklenebilir. Ayrıca petrol fiyatlarındaki sert düşüşte enerji hisselerini global çapta baskılamaya devam ediyor.

 

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. BİST100 güne ne kadar satıcılı başlasa da kanal içerisinde kalmayı başardı ve tekrardan 99.000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşti. Kur cephesinde yatay günün geride kaldığı süreçte, TL varlıklar için olumlu hava devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım İstanbul Sanayi Odası'nın meclis toplantısında yaptığı konuşmada, "Tren kalkıyor, hareketten önce son çağrıyı yapıyorum. Ya adam gibi makul bir faiz oranını benimsersiniz yahut da biz bunun da tedbirini alırız. Bunu bankacılarımız bir tehdit olarak algılamasın. Elimizde araçlarımız var. Ellerinden parayı falan alacak değiliz, aracımız olduğunu bilsinler." dedi. Yüksek faizden mutsuz olan AK Parti hükümetindeki sesler artmaya devam ederken, TL’nin stabil olarak pozitif yönde olması 2017’nin 2.yarısı için faiz indirimlerini gündeme getirebilir. Özellikle mevduat faizindeki yüksek oranlar, yatırım tarafını baskılarken, enflasyondaki düşüş ihtimaliyle beraber faizde de indirimler başlayabilir.

 

Bugün küresel piyasada sakin veri akışı devam edecekken, yurt içinde tüketici güveni takip edilecektir. Euro Bölgesi’nde AMB’nın aylık raporu ve tüketici güveni takip edilecekken, Amerika’da ise haftalık istihdam talepleri ve konut fiyat endeksi izlenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenmeyle 99.200 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşirken açılışta alımların görülmesi durumunda 100.000 seviyesine yönelme görülebilecekken olası gevşemelerde ise 99.200 altında 99.000 ve 98.500 seviyeleri takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,12 seviyesinden başlıyor.