İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 23.06.2017

100.000 Üzerinde Kapanışlar Gelmeye Başladı

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 99,540 ve 100,106 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,69 değer kazanarak 100,072 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,62 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,78 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada karışık ama yatay seyir görülürken piyasada sakin görünüm vardı. Avrupa endeksleri günü yatay kaparken, küresel bazda Euro’da yatay seyretti. Avrupa Merkez Bankasının (AMB) aylık ekonomi bülteninde, gelen verilerin genel olarak yılın ikinci çeyreğinde güçlü bir büyümeye işaret ettiği bildirildi. Güçlü ivmelenmenin 2017’nin kalanında etkili olması beklenirken, deflasyon riskleri ortadan kalktığı için fiyat istikrarının görünümüne yönelik çok olumsuz senaryoların gerçekleşmesi mümkün görünmediği belirtildi. Alman DAX30 endeksi bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesi üzerinde tutunmaya devam ederken belirsizlik devam ediyor. Amerika’da ise düşen petrol fiyatlarının enerji hisseleri üzerinde yarattığı baskıyla beraber günü yatay satıcılı kapattı. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.15 seviyesinde fiyatlanmaya devam ederken USD endeksinde ise yatay seyir görülüyor. Diğer taraftan Fed, stres testine tabi tuttuğu 34 bankanın ağır durgunluk şartlarında kredi vermeye yetecek asgari sermaye oranlarını karşıladığını duyurdu. Bugün sabah Asya seansında ise haftanın son işlem gününde yatay seyrettiği görülüyor. Japonya hisseleri yatay alıcılı seyrederken, Çin’de ise kısmi satışlar yaşanıyor. Amerikan vadelileri güne yatay alıcılı başlarken piyasadaki hareketliliğin günün geri kalanında devam etmesi beklenebilir.

 

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda pozitif hava görüldü. BİST100 100.000 üzerinde günlük kapanış gerçekleştirirken rallinin devamına işaret etti. Diğer taraftan kur cephesinde ise TL varlıklarda değer kazançları yaşanırken USDTL’de 3.5000 seviyesine yönelim yaşandı. BİST100’ün 4günlük bayram tatili öncesinde 100.000 üzerinde olması olumlu görülürken, hem vadelinin hem de BİST30’un kritik dirençleri kıramaması piyasada belirsizlik yaratabilir. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre %3,8 oranında azaldı; Mayıs ayında 72,8 olan endeks değeri Haziran ayında 70 oldu. Büyüme rakamındaki pozitif rakam sonrasında beklentilerin altında kalan tüketici güveni ilk başta piyasada baskı yaratsa da TL varlıklardaki değer kazancı günün geri kalanında devam etti.

 

Bugün küresel piyasada haftanın geri kalanına göre yoğun veri akışı takip edilecek. Euro Bölgesi ve ülkelerinde imalat ve hizmet PMI rakamları izlenecekken hem Euro’da hem de Avrupa hisselerinde hareketlilik yaratabilir. Yurt içinde imalat güveni ve kapasite kullanım oranı takip edilecekken, Amerika’da ise hizmet PMI, konut satışları ve FOMC üye konuşmaları takip edilebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenmeyle 100.000 üzerinde kapanış gerçekleştirirken, alımların devam etmesi durumunda 100.500 seviyesi, olası gevşemelerde ise 99.200 seviyesi takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,08 seviyesinden başlıyor.