İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 25.04.2017

94.000 Seviyesi Kritik Önem Taşıyor

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününde 92,771 ve 93,688 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 1,49 değer kazanarak 93,803 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,77 değer kazanırken sanayi endeksi ise 1,49 değer kazandı.

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasada Fransa coşkusu görüldü. Fransa’da ilk tur cumhurbaşkanlığı seçimini Macron’un kazanması ve 7 Mayıs’taki seçimde kazanmasına kesin gözüyle bakılması küresel piyasalarda ralli etkisi yarattı. Başta Fransa ve Avrupa endeksleri olmak üzere hemen hemen tüm piyasalarda sert yükseliş sağlandı. Fransa’nın AB’den ayrılma ihtimalinin bu seçimle beraber ortadan kalkması ve Macron’un istikrarla büyüme yanlısı olması piyasaların derin nefes alarak yükselişini destekledi. Avrupa endeksleri Fransa öncülüğünde yükselirken, yüzde 4 ile 5 arasında yükselişler yaşandı. Alman DAX30 endeksi tarihi rekor seviyeye ulaşırken gün içinde kazançların yüzde 3.5 seviyesine yakın seyrettiğini gördük. Avrupa hisseleri uzun aradan sonra bu denli yükseliş sağlarken, küresel bazda Euro’da da yüzde 2’ye varan değer kazançları yaşandı. Amerika’da ise hem Fransa seçiminin etkileri hem de ABD Başkanı Trump’ın yarın açıklayacağı vergi reform paketinin fiyatlaması devam etti. Haftaya yüzde 1’in üzerinde değer kazançlarıyla başlayan Amerikan hisselerinde iyimserlik yaşanırken tekrardan rekor seviyelere yönelim görülüyor. Amerikan S&P500 endeksi rekor seviyeden yüzde 1 geride fiyatlanırken, Çarşamba günü açıklanacak reform paketinin tatmin etmesi durumunda rekor seviyelerin genişlemesi de beklenebilir. Bugün sabah Asya seansında ise tüm piyasalarda pozitif hava görüldü. Asya hisseleri yüzde 1 üzerinde primlenirken, Çin hisselerinin de bir haftalık düşüş sonrasında toparlandığı görüldü. Amerikan vadelileri güne primli başlarken, Avrupa hisselerinin de pozitif başlaması beklenebilir.

 

Yurt içerisinde ise TL varlıklardaki değer kazançları görüldü. BİST100 tarihi rekor seviyesini genişletirken, kur cephesinde de son dönemin en dik kazancı yaşandı. BİST100 92.000 seviyesi üzerinde 94.000 seviyesine kadar fiyatlanırken, USDTL’nin ise 3.5700 seviyesine gerilediğini gördük. Yurt içinde dün imalat güveni ve kapasite kullanım oranında artış görülürken, Türk ekonomisinin de yavaş yavaş 2016 2.yarısındaki negatif havadan kurtulmaya çalıştığını gördük. Yurt dışındaki iyimserliğin tamamen yansıdığı yurt içi piyasalarda kritik bantlara yaklaştığımız şu dönemde fiyatlamalarda kritik önem taşıyor. Kur cephesinde ise Fransa seçimlerinin etkisi devam ederken, sepet kurda da hızlı düşüş görüldü. Küresel bazda Euro’nun sert değer kazancına rağmen, USDTL ve EURTL’de düşüş yaşanırken, USDTL son 2 ayın en düşük seviyesinde fiyatlanıyor.  

 

Bugün yurt içinde ve Euro Böglesi’nde önemli veri akışı bulunmazken, Amerika’da ise konut fiyat endeksi, tüketici güveni ve konut satışları izlenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü sert primlenme sonrasında 93.800 seviyesinde kapanış yaşarken alımların devam etmesi durumunda 94.000 ve 94.500 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 93.000 ve 92.000 seviyeleri takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,22 seviyesinden başlıyor.