İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 26.05.2017

Yoğun ABD Verileri Takip Edilecek

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 97,394 ve 98,784 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,61 değer kaybederek 97,713 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,27 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,25 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada ayrışma devam ederken piyasadaki belirsizlik baskısı görüldü. Özellikle petrol fiyatlarındaki volatilite ve gün sonundaki sert satış baskısı küresel hisse piyasasındaki iyimser havayı bozdu. OPEC üyeleri üretim kısma konusunda 9 aylık anlaşmaya varırken, 9 artı 3 aylık anlaşmanın şimdilik masada olmadığı belirtildi. OPEC anlaşmasının bir süredir fiyatlanıyor olması ve ekstra herhangi bir sürpriz gelmemesi petrol fiyatlarında yüzde 6 üzerinde satışlara neden olurken başta enerji ve sanayi hisselerinde negatif etki görüldü. Dün Euro Bölgesi’nde önemli veri akışı bulunmazken, İngiltere’de ise büyüme beklentilerin altında kaldı. EURUSD paritesinin 1.1240 üzerinde etkin fiyatlanamaması Euro üzerinde kısmi baskı oluştururken Avrupa hisselerinde de baskı görüldü. Avrupa hisseleri Alman DAX30 endeksi önderliğinde günü satıcılı kaparken özellikle bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesinin altında kapanış gerçekleşmesi negatif görünüme neden oldu. Amerika’da ise haftalık istihdam talepleri ve mal ticaret dengesi beklentileri karşılamazken piyasada çok fazla hareketliliğe neden olmadı. Amerikan hisseleri gün içerisinde hızlı primlense de gün sonunda yavaşladığı görüldü. Özellikle petrol fiyatlarındaki sert düşüş ABD hisselerinde baskı yarattı. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.24 seviyesinde fiyatlanırken USD endeksinde ise yavaştan değerlenme başladı. Her şeye rağmen Amerikan hisseleri, küresel piyasadan pozitif ayrışsa da gelinen kritik seviyeler ve gelişmiş ülkelerin kalanındaki bozukluk piyasaları tedirgin edebilir. Bugün sabah Asya seansında Japonya’da enflasyon yıllık bazda beklentileri karşılarken Asya hisselerinin genelinde satış baskısı görüldü. Amerikan vadelileri güne satıcılı başlarken, Avrupa hisselerinin de satışlarla başlaması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kayıpları görüldü. BİST100 önceki günkü rekor seviyeden gevşerken, özellikle Koç ve Sabancı Holding hisselerindeki kayıpların piyasada baskı yarattığı görüldü. Koç ve Sabancı Holding’de yaşanan blok hisse satışı sonrasında hisselerin yüzde 5 üzerinde değer kaybetmesi BİST100’de de negatif etki yarattı. Diğer taraftan kur cephesinde hem USDTL hem de EURTL kritik destek bandında tutunurken bu seviyelerden olası toparlanma yaşanması piyasadaki baskıyı artırabilir. FED’in faiz artırımına yaklaşılmasının USD endeksinde yaratabileceği olumlu hava ve gelişen ülke para birimlerindeki baskı piyasada negatif fiyatlamaya neden olabilir. Bankacılık endeksinden ziyade sanayi hisselerinde yaşanan satış baskısı kırılmalara neden olabilir.

 

Haftanın son işlem gününde Euro Bölgesi’nde AMB üyesi Coure konuşması takip edilecekken, yurt içinde ise önemli veri bulunmamaktadır. Amerika’da dayanıklı mal siparişleri, büyüme ve Michigan tüketici güven endeksi izlenebilir. Amerika’daki yoğun veri akışının piyasanın hareketlenmesine neden olması beklenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü satış baskısı sonrasında 97.700 seviyesine kadar gerilerken satışların devam etmesi durumunda 97.000 ve 96.500 seviyeleri, olası toparlanmada ise 97.800 üzerinde 99.000 seviyesi takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,29 seviyesinden başlıyor.