İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 27.04.2017

Yoğun Veri Akışı Takip Edilecek

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 93,188 ve 95,008 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,12 değer kaybederek 94,522 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,80 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,12 değer kaybetti.

 

Geçen hafta ortasından beri yükseliş eğiliminde olan Avrupa ve ABD endeksleri dün kar satışları yaşarken kısmi gerilemeler görüldü. Donald Trump'ın başekonomi danışmanı Gary Cohn ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, yönetimin gerçekleştireceği vergi reformunda kurumlar vergisinin yüzde 35'ten yüzde 15'e çekileceğini bildirdi. Yapılacak bu düzenleme ile, aynı zamanda, ABD şirketlerinin denizaşırı ülkelerdeki yaklaşık 2.6 trilyon dolar büyüklüğündeki karlarına bir seferliğine vergi uygulanacak. Açıklanan vergi reformunun önceden fiyatlanmış olması ve yeni bir şey gelmemesi piyasada kar satışlarına neden oldu gerileme görüldü. Avrupa hisselerinde, Fransa cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında yaşanan ralli yavaşlarken dün kar satışları yaşandı. Alman DAX30 endeksi rekor seviyeden gevşerken, Avrupa’nın hepsinde kar satışları görüldü. Veri akışının sakin olduğu günde ABD hisseleri de tepe seviyelerden kar satışı yaşadı. Vergi reformu açıklanana kadar yükselişin hakim olduğu günde, gün sonunda gelen gevşemeyle gün satıcılı kapandı. Diğer taraftan Amerika’da petrol stokları açıklanırken petrol fiyatlarının volatilite sonrasında günü yatay kapatması da ABD endekslerindeki yavaşlığı destekledi. Bu sabah Asya seansında ise Japonya Merkez Bankası (BOJ), teşvik politikalarını değiştirmezken, enflasyon tahminini düşürdü. Bu durum, daha önce benzeri görülmemiş büyüklükteki parasal gevşemeden çıkışın halen çok uzakta olduğunun altını çiziyor. Sabah 09.30’da Japonya MB Başkanı Kuroda’nın konuşması dikkatle takip edilecekken, piyasalarda da hareketlilik artabilir. Asya hisseleri bu sabah yatay karışık seyrederken, sakin tablo görülüyor. Amerikan vadelileri güne primli başlarken, Avrupa hisselerinin de yatay açması beklenebilir.

 

Yurt içerisinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. Kur cephesinde TL varlıklarda değerlenme devam ederken, BİST100 tarafında ise uzun aradan sonra gevşeme yaşanıyor. Dün gözlerin yurt içinde açıklanacak olan TCMB faiz kararında olduğu günde, Merkez bankası politika faizinde değişikliğe gitmedi. TCMB kritik geç likitidite faizini yüzde 12.25 seviyesine yükseltirken TL varlıklarda olumlu fiyatlanma görüldü. Merkez bankasının, piyasayı GLP’den fonlaması ve 50 baz puanlık artırıma gidilmesi piyasada pozitif karşılandı. Merkez bankası kararı sonrasında BİST100’de 95.000 seviyesine kadar yükseliş görülse de günün son bölümünde tekrardan kar satışları yaşandı. ABD’deki vergi reformu sonrasında küresel bazda yaşanan kısmi gevşeme BİST100’e de negatif yansıyor. Özellikle kur cephesinde USDTL’nin 3.56, EURTL’nin ise 3.8840 seviyesine gerilemesi piyasada pozitif görülüyor.

 

Bugün yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, TSİ 09:30’da Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda’nın konuşması izlenecektir. Bugün gözler Euro Bölgesi’nde açıklanacak faiz kararı ve AMB Başkanı Mario Draghi’nin söylemlerinde olacaktır. Ayrıca Euro Bölgesi’nde Almanya GFK Tüketici güven endeksi, Almanya ve İspanya enflasyon ile Euro Bölgesi tüketici güveni takip edilecektir. Euro Bölgesi’ndeki yoğun veri akışı piyasada hareketliliğe neden olması beklenirken, Amerika’da ise dayanıklı mal siparişleri ve konut satışları izlenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü yatay hareketlenme sonrasında 94.500 seviyesinin üzerinde kapanış yaşarken alımların devam etmesi durumunda 95.000 ve 96.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 94.000 ve 93.500 seviyeleri takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,33 seviyesinden başlıyor.