İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 28.04.2017

Yoğun Veri Akışı Takip Edilecek

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 94,207 ve 95,196 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,25 değer kaybederek 94,282 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,26 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,66 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada gelişmiş ülke endeksleri dahi kendi içerisinde ayrışırken karışık seyirle günü kapattı. Avrupa hisseleri AMB’nın faiz kararı ve AMB Başkanı Mario Draghi’nin söylemleri sonrasında kar satışlarıyla karşılaşırken günü satıcılı kapattı. AMB toplantısında, yetkililerin ekonomik toparlanmayı ve bölgedeki siyasi türbülans riskini izlemeleri ile birlikte, faizleri değiştirmeyerek rekor düşük seviyelerde tuttu ve parasal genişleme programını miktarını düşürerek devam ettirdi. Faiz kararı sonrasında konuşan AMB Başkanı Mario Draghi, çekirdek enflasyonun Avrupa Merkez Bankası'nı rahatlatacak bölgenin altında seyretmeye devam etse bile, Euro Bölgesi ekonomisine yönelik risklerin daha da azaldığını kaydetti. Draghi ekonomiye yönelik risklerin azaldığını belirtirken, faiz artırımı konusunda ise gözlerin 8 Haziran’daki toplantıya kaydığı görüldü. Draghi sonrasında Avrupa hisseleri günü yatay satıcılı kaparken düzeltme sinyali verdi. Amerika’da ise teknoloji önderliğinde alımlar görüldü. Teknoloji hisseleri rekor seviyeyi genişletirken olumlu havanın devam etmesine neden oldu. Amerika’da ayrıca konut satışları ve mal ticaret dengesi beklentileri karşılarken, dayanıklı mal siparişlerinde ise gerileme görüldü. Amerikan hisseleri teknoloji önderliğinde alımları desteklerken piyasadaki olumlu havada devam etti. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.29 seviyesinde fiyatlanırken USD endeksinde de değerlenme görülüyor. Bugün sabah Asya seansında ise Japonya’da enflasyon ve sanayi üretimi beklentilerin altında kalırken Asya hisseleri ise genel olarak satıcılı görülüyor. Asya’nın genelinde yatay satıcılı hava görülürken haftanın son işlem gününü ekside kapamış oldu. Amerikan vadelileri güne yatay satıcılı başlarken, Avrupa hisselerinin de yatay satıcılı açılması bekleniyor.

 

Yurt içerisinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. Kur cephesinde TL varlıklarda değerlenme devam ederken, BİST100 tarafında ise bankacılık önderliğinde satışlar görülüyor. Vadelinin son günü olması piyasada baskıyı artırırken, kritik direnç bandında fiyatlamalar devam ediyor. Özellikle 96.000 seviyesi BİST100’de kritik direnç olarak görülürken Haziran vadelide ise 119.000 seviyesi önemini koruyor. Bu seviyelere yaklaştıkça kar satışlarının öne çıktığı gözlemlenen BİST100’da hareketlenme devam ediyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Rusya'nın Türkiye'ye bazı sektörlerde uyguladığı sınırlamalara ilişkin, "Önümüzdeki bir iki hafta içerisinde oturacağız ve net bir eylem planı, bir yol haritası ortaya konulacak. İnanıyorum ki bütün sektörlerde bu sınırlamaların mutlaka kalkacağı bir seçenek ortaya koyacağız." dedi. Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümünde konuşan Erdoğan, Avrupa'nın Türkiye'ye karşı tutumunu eleştirdi.

 

Bugün yurt içinde turizm gelirleri ve ticaret açığı takip edilecekken, Euro Bölgesi’nde ise enflasyon, Almanya perakende satışlar ve İngiltere büyümesi takip edilecektir. Veri akışının kritikleşeceği Amerika’da ise 1.çeyrek büyüme rakamı, Chicago PMI ve Michigan tüketici güven endeksi izlenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü satıcılı hareket sonrasında 94.500 seviyesinin altında kapanış yaşarken alımların görülmesi durumunda 94.500 ve 95.000 seviyeleri, olası gevşemelerin devamında ise 94.000 ve 93.500 seviyeleri takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,44 seviyesinden başlıyor.