İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 30.06.2017

AMB Baskısı Piyasada Hissediliyor

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 100,023 ve 100,925 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,42 değer kaybederek 100,190 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,51 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,19 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasanın genelinde satış baskısı hakim görülürken başta Avrupa olmak üzere kayıplar yaşandı. Özellikle AMB’nın faiz artırma ihtimalinin güçlenmesi küresel bazda riskleri artırırken endekslerden kaçışlar yaşandı. Avrupa endeksleri yüzde 2’ye varan değer kaybı yaşarken son dönemin en dik kaybı yaşandı. Dün Euro Bölgesi’nde ekonomik güveni son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, tüketici Güvenindeki artış, ekonomik görünüm, işsizlik oranı ve tasarruf beklentilerine ilişkin değerlendirmeleri destekledi. Her şeye rağmen AMB’nın teşvik politikasından çıkmaya hazırlanması piyasadaki baskıyı artıran en önemli faktör olarak görülüyor. Amerika’da ise Avrupa’daki satış baskısının devam ettiği görüldü. Amerikan S&P500 endeksi gün içinde neredeyse yüzde 2’ye varan satış yaşasa da seans sonunda kayıpların yarısını telafi etti. Amerikan endeksleri günü yüzde 1’e varan satış baskısıyla kaparken USD endeksinde de düşüş devam etti. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.28 seviyesinde fiyatlanırken piyasadaki faiz baskısı da şimdilik devam ediyor. St. Louis Fed Başkanı Bullard, Londra'da yaptığı konuşmada, bilanço küçültmeye başlamanın Eylül ayında daha mümkün olduğunu söyledi. Bugün sabah Asya seansında ise kayıplar devam ediyor. Japon hisseleri yüzde 1 üzerinde gerilerken Çin ve Hong Kong’ta da kayıplar tam gaz devam ediyor. Bu sabah Japonya’da hane halkı harcamalarında artış yaşansa da, sanayi üretimi, işsizlik oranı ve enflasyonun beklentileri karşılamadığı görüldü. Çin’de ise imalat PMI beklentileri tatmin etti. Amerikan vadelileri güne yatay başlarken, Avrupa endekslerinin de yatay açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda zayıflama görüldü. Yurt dışındaki satış baskısı BİST100’e de negatif yansırken 100.000 seviyesine geri çekilme yaşandı. Kur cephesinde ise USDTL 3.5250 seviyesinde fiyatlanırken, EURTL’de ise dün akşam 4.05 seviyesi test edildi. AMB’nın faiz söylemleri ve piyasanın olası teşvikten çıkışı fiyatlamaya başlaması gelişen ülke para birimlerinde satış baskısına neden olurken TL’nin de nasibini aldığı görülüyor. Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, "Türkiye, uygulanan blokajdan dolayı Katar'ın tedarik zincirine çok etkili bir şekilde destek verdi. Bu destek için çok minnettarız ve teşekkür ediyoruz" dedi. Ayrıca Almanya ile tansiyonunda bir tık arttığı görülüyor. Yurt içinde 2 yıllık gösterge tahvil faizi tarafında ise yükseliş yaşanıyor. 2 yıllık yüzde 11.20 seviyesine yükselirken TL varlıklardaki baskıyı kısmen artırıyor.

 

Haftanın son işlem gününde yurt içinde ticaret açığı takip edilecekken, Euro Bölgesi’nde ise Almanya istihdam rakamları ve perakende satışlar izlenebilir. Ayrıca Euro Bölgesi’nde enflasyon önde olacakken, İngiltere’de ise büyüme rakamı takip edilebilir. Veri akışının sakin olacağı Amerika’da ise kişisel tüketim, Michigan tüketici güven endeksi ve Chicago PMI izlenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi 100.000 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirirken, alımların devam etmesi durumunda 101.000 ve 102.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 100.000 seviyesi ilk aşamada takip edilebilir. BİST100’ün 100.000 altında fiyatlamaya başlaması durumunda ise 99.500 ve 98.800 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,19 seviyesinden başlıyor.