İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 31.05.2017

97.700 Seviyesi Altında Baskı Artabilir

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 97,147 ve 97,958 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,39 değer kaybederek 97,348 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,20 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,40 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada genel olarak satış baskısı ön planda görülürken, ABD endekslerinin de 7 günlük ralli sonrası ilk defa gerilediği görüldü. Dün Euro Bölgesi’nde Almanya ticaret rakamları ve enflasyonda yavaşlama görülürken, Euro Bölgesi tüketici güveninde de gerileme yaşandı. Avrupa hisseleri bankacılık önderliğinde 4.günde de gerilerken kayıpların yatay olarak devam ettiği görüldü. Diğer taraftan Euro, piyasada volatilitesine devam ederken tüm açıklamalara rağmen piyasanın AMB’ndan beklentileri yüksek kalmaya devam ediyor. Amerika’da ise tüketici güveni gerilerken, S&P konut fiyat endeksi ve kişisel harcamalar beklentileri karşıladı. USD endeksinde gün boyu dalgalanma yaşanırken Amerikan 10 yıllıkları da yüzde 2.22 seviyesinde fiyatlandı. Amerikan endeksleri 7 günlük yükseliş sonrasında dün kar satışlarıyla karşılaşırken günü yatay satıcılı kapattı. Özellikle enerji hisselerindeki kayıplar ABD borsalarında satış baskısına neden olurken, rekor seviyede fiyatlanan S&P’de alıcıların yavaştan doyduğunu gördük. Bu sabah Asya seansında ise Çin’de imalat PMI beklentileri karşılarken, Japonya’da ise sanayi üretimi beklentileri karşılamadı. Çin piyasasının 2 günlük tatil sonrası açıldığı günde karışık seyir görülürken, Çin hisselerinin günü primli kapattığını gördük. Amerika ve Avrupa’daki yatay satışlar, Japon hisselerini negatif baskılarken yatay satıcılı seyir görülüyor. Amerikan vadelileri güne yatay başlarken, Avrupa hisselerinin de bugün yatay açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. Kur cephesinde TL varlıklarda değer kazançları görülse de BİST100 cephesinde ise bankacılık endeksi önderliğinde satışlar görüldü. Bankacılık hisselerinin yüzde 1 üzerinde değer kaybettiği günde, gün içerisinde 98.000 seviyesine kadar yükseliş görülse de satışların baskı içerisine aldığını gördük. Cuma günü açıklanması beklenen kabine değişikliği öncesinde kur cephesinde ise TL varlıklarda pozitif hava görüldü. Gelişen ülke para birimlerinin hemen hemen hepsinin değer kaybettiği süreçte, TL’de pozitif ayrışma görülürken USDTL 3.5400 seviyesine kadar geriledi. Kabinede olası değişiklikler üzerinden piyasanın beklentilerini artırdığı görülürken volatilitenin artması beklenebilir.

 

Bugün küresel piyasada yoğun veri akışı takip edilecekken yurt içinde ticaret açığı takip edilebilir. Euro Bölgesi’nde enflasyon ön planda olacakken, Almanya’da ise istihdam rakamları ve perakende satışlar da takip edilebilir. Amerika’da konut satışları ve Chicago PMI izlenecekken, özellikle yurt dışında yaşanacak hareketlilik ve bizim yurt içinde kur cephesinde yaşanacak hareketlilik yakından takip edilmelidir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü satıcılı seyir sonrasında 97.700 seviyesinin altında kaparken satış baskısının devam etmesi durumunda 97.000 ve 96.500 seviyeleri, olası toparlanmada ise 97.800 üzerinde 99.000 seviyesi takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,09 seviyesinden başlıyor.