İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. GÜNLÜK BÜLTEN 09.01.2018

Borsa’da yön arayışlarının devam etmesini bekliyoruz.                                                                             

Güne sıkışık kararsız başlayan BIST-100 endeksi günün %0,29 gerilemeyle 116.304'dan kapattı.

Borsa İstanbul'da BIST-100 endeksi, haftanın ilk işlem gününde alıcılı bir seyir izledikten sonra kapanışa doğru artan kâr satışlarıyla geriledi. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen sanayi üretiminin alımları desteklediği görülürken, kapanışa doğru yapılan OHAL'in bir kez daha uzatılacağı açıklaması ile satış geldi, küresel risk alma iştahı ile yurt dışı piyasalarda gözlenen olumlu seyrin devam ettiği ortamda, EM’ler içinde %20 ye yakın iskontolu işlem gören borsada yükselişlerin sürmesini bekliyoruz.

Teknik olarak orta ve uzun vadeli yükseliş trendi içinde Olan BIST-100 endeksinin kısa vadede yön arayışlarının devam ettiği görülmekte 117,700 seviyesinin altında oluşan flama destek ve direnç seviyesinin kırılma yönünde bir seyir izleyeceğimizi söyleyebiliriz. Aşağı yönde ise 115,700 destek seviyesi yakından izlenebilir. Yukarı yönde ise 117,700 kırılması yükselen trendin devamı açısında yakından izlenecektir.

VİOP30 düzeltme devam ediyor.

Uluslararası piyasaların yönlerini belirlemesinde önemli bir yer tutan ABD piyasalarına yönelik açıklamalar etkili olmaya devam ediyor, Fed'in kademeli faiz artışı haberleri, global piyasalardaki güçlü risk iştahını devam ettiriyor, Gelişmekte olan ülke borsaları bu risk iştahından en çok olumlu etkilenen piyasalar olarak öne çıkarken bizde de ana yükseliş trendleri korunuyor, Kısa vadede ise ara düzeltmeler gözlenebiliyor. Şubat vade sözleşmede de benzer bir düzeltmenin yaşandığı görülmekte.

Teknik olarak orta vadeli yükseliş trendi devam ederken VİOP Şubat Kontratı 149,000 seviyelerinde tarihi seviyeleri görmesinin ardından kar realizasyonuyla 144,125 seviyesine kadar gerilemişti. Dünde açılışta yaşanan yükselişle birlikte 147,000’in üzerinde endeks kontratının kalmakta zorlandiği görülürken bu seviyelerden gelen kar satışlarıyla Kısa vadede 60 günlük HO 144,890 seviyesinde seviyesinin üzerinde tutunmayı başardı. Bugün için bu seviyede tutunup tutunmayacağı takip edilecektir.