İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. GÜNLÜK BÜLTEN 14.12.2017

Gözler TCMB Faiz Kararında

                                                                              

BİST 100 endeksi dün 107,852 ve 109,593 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,82 değer kaybederek 108,153 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,51 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,33 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada karışık seyir görülürken Amerika’da endeksler yükselmeye devam etti. Dün Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve Almanya enflasyonu beklentileri karşılasa da Avrupa endekslerinde satışlar görüldü. İtalya’nın 2018 yılında erken seçime gideceği haberleri İtalyan borsasında sert satışa neden olurken kayıplar yüzde 1.5 seviyesinde gerçekleşti. Diğer taraftan EURUSD paritesindeki sert yükselişin de Avrupa vadelilerine negatif yansıdığı görüldü. Amerika’da ise gözler FOMC toplantısındaydı. FED’in bu yıl 3.kez faiz artırımı yaptığı toplantıda, 2018 ve 2019 faiz beklentilerinde değişikliğe gitmemesi USD endeksinde değer kayıplarına neden oldu. FED üyeleri 2018 büyümesini yüzde 2.5 seviyesine yükseltirken, enflasyon tahminlerinde ise değişikliğe gitmedi. Özellikle FED’in 2018 yılı içerisinde 3 faiz artırımı beklemesi USD’daki kayıpların artmasına neden oldu ve beklentileri aşamadı. Amerikan endeksleri her şeye rağmen yükselişe devam ederken iyimser tablo devam etti. Bu sabah Asya seansında ise USDJPY paritesindeki hızlı düşüş Japon hisselerine negatif yansırken Asya hisseleri de satıcılı seyrediyor. Çin Merkez Bankası (PBOC), 7 günlük ters repo işlemlerinde yüzde 2.50 seviyesinde finansal faiz ile 30 milyar yuanlık satışta bulundu ve faizleri 5 baz puan artırmış oldu. Amerika’da ve Çin’deki haberler Asya’nın genelinde satışların hakim olmasına neden oldu. Amerikan vadelileri güne yatay başlarken Avrupa hisselerinin de yatay açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TCMB kararı öncesinde bankacılık önderliğinde satışlar görüldü. Gün içerisinde CHP lideri Kılıçdaroğlu için fezleke açıklanması sonrasında TL varlıklarda değer kayıpları görülürken USDTL paritesi de gün içerisinde 3.86 seviyesini test etti. Ancak Amerika’da enflasyonun beklentileri karşılamaması ve FED’in 2018 faiz beklentilerini değiştirmemesi sonrasında gelişen ülke para birimlerinde değer kazançları görüldü. USDTL son dönemin en düşük seviyesi olan 3.81 seviyesinde fiyatlanırken BİST100 açılışında da iyimser bir tablo bekleniyor. Bugün açıklanacak TCMB faiz kararı sonrasında piyasa volatilitesinin artması beklenirken sert fiyatlamalar dikkat edilmelidir.

 

Bugün ise gözler yurt içindeki TCMB toplantısında olacaktır. Piyasa GLP’de 75 baz puanlık artırım beklerken olası sürpriz değişikliklere dikkat edilmesi gerekiyor. TCMB’nın alacağı aksiyonlara dikkat edilmesi gerekirken piyasada sert fiyatlamaların görülebileceği bir günde olduğumuz unutulmamalıdır. Ayrıca Amerika’da ithalat ihracat fiyat endeksi, perakende satışlar ve hizmet PMI takip edilebilir. Ayrıca Euro Bölgesi’nde AMB toplantısı kararı ve sonrasında konuşacak olan AMB Başkanı Mario Dragi açıklamaları da yakından takip edilmelidir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi 108.000 seviyesinde günü kaparken, açılışta alımların görülmesi durumunda 108.200 seviyesi üzerinde 108.800 ve 110.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 108.200 seviyesi altında 107.500 seviyesi izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 13,43 seviyesinden başlıyor.