BORSADAKİ HAREKET DÜZELTME Mİ? 15.11.2017

BORSA GÜNÜ YÜKSELİŞLE TAMAMLADI

 

Bıst100 Endeksi günü yüzde 1,18 değer kazancıyla 110,148 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 2,10, holding endeksi yüzde 1,06 değer kazandı.

 

Endeks önceki kapanışa göre 1,288 puan artarken, toplam işlem hacmi 8 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Güne pozitif başlayan BIST100, banka hisselerinde yoğunlaşan alımlarla 110,686 puana çıkmasının ardından gün sonunda 110,000 puanın hemen üzerinde dengelendi. Haftaya sakin başlayan, ancak günün devamında değer kaybını sürdüren Türk Lirası, dolar karşısında değer kaybı yaşamaya devam ediyor. Vize krizinde olumlu bir sonuç yaşanmamış olması, haftanın ilk işlem gününde TCMB’ nın beklenti anketine göre dolar kurunun 3,72’den 3,86 seviyesine yükseltmesi olumsuz algılandığı söylenebilir.  Bugün yurt içinden işsizlik oranı ve bütçe verilerini takip ediyor olacağız. Aynı zamanda küresel piyasalarda oldukça yoğun bir gün bizi bekliyor olacak. Günün ilk yarısında İngiltere Ortalama Gelir Endeksi ve İssizlik Oranı, Günün ikinci yarısında ise ABD enflasyon verisi ve Perakende Satışlar verisi piyasanın takibinde olacaktır.

 

Asya borsaları, petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak ekside kapanan ABD borsalarını izleyerek gerileme yaşıyor. Japonya dışındaki Asya- Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,6, Çin Shanghai bileşik endeksi yüzde 0,7, Japonya’ nın Nikkei endeksi yüzde 1,3 ekside bulunuyor. Günün ilk saatlerinde Asya tarafından yoğun bir veri akışıyla karşılaştık. Japonya üçüncü çeyrek büyüme datalarına göz atacak olursak yıllık bazda yüzde 1,3 olan beklentilerin üzerinde yüzde 1,4 olarak karşılandı. Çeyrek bazda ise beklenti doğrultusunda yüzde 0,3 büyüme yaşadı. Son aylarda aralıksız yükselen ve art arda rekor kıran ABD hisse piyasaları ham petrol fiyatlarındaki düşüşün ve General Electric GE.N hisselerinin art arda ikinci günde de gerilemesinin etkisiyle dün ekside kapandı. S&P500 Endeksi, emtia fiyatlarında düşüşün etkisiyle son dört günün üçüncü düşüşünü sergiledi. ABD’deki vergi reformunun hayata geçme ihtimali, Çin ekonomisinin yavaşladığına dair endişeler ve para politikasının gidişatı, risk iştahını düşürerek hisse senedi göstergelerinin ve emtialarının düşüş hareketine neden oldu. Gün içinde ABD enflasyon ve perakende satış verilerini izlemeye alacağız. ABD’de Aralık ayındaki Fed toplantısı öncesinde son enflasyon karşılanmış olacak. Hatırlayacak olursak geçen ay yüzde 0,5 artan tüketici fiyatları Ekim ayında yüzde 0,1 artması bekleniyordu. Yıllık artış ise yüzde 2,2’den yüzde 2 seviyesine inmesi piyasanın beklentisiydi. Kasırgaların etkisiyle enflasyonda toparlanmanın yaşandığını görmüştük. ABD enflasyon verisinin beklentileri karşılaması durumda Aralık ayında olası bir faiz artışı için FED’ in elini güçlendirebilir. Ancak beklentilerin karşılanmaması durumunda FED’ in Aralık ayı faiz artış fiyatlaması yüzde 50 seviyesine inebilir.

 

Teknik olarak BIST100 Endeksinde alımların devamı yaşanması halinde 110,500 ve 112,500 direnci kısa vadeli olarak takip edilebilir. Ancak olası düşüşlerde 108,700 ve 107,000 desteği izlemeye alınabilir.