İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. GÜNLÜK BÜLTEN 16.08.2017

Satışlar Hızlanmaya Başladı

                                                                              

BİST 100 endeksi dün 110,233 ve 106,913 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 2,40 değer kaybederek 106,913 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 2,45 değer kaybederken sanayi endeksi ise 3,44 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada volatilite devam ederken Avrupa ve ABD endekslerinin ayrıştığını gördük. Avrupa endeksleri genel olarak primli kapatırken olumlu görüldü. Özellikle küresel bazda Euro’daki değer kayıpları Avrupa endekslerine olumlu yansıdı. Dün sabah Almanya’da büyüme rakamı beklentilerin altında kalırken Avrupa’nın lokomotifi konumundaki Almanya için negatif görüldü. Diğer taraftan Alman 10 yıllıkları yüzde 0.43 seviyesinde fiyatlanırken Avrupa için çok fazla risk teşkil etmiyor. Avrupa endeksleri genel olarak günü primli kapatırken İngiltere’de de primlenme görüldü. Amerika’da ise perakende satışlar beklentileri karşılarken ABD ekonomisi adına olumlu görüldü. Küresel bazda USD endeksinde değer kazançları yaşanırken, Amerikan 10 yıllıkları da yüzde 2.26 seviyesine yükseldi. Diğer taraftan petrol cephesinde ise genel olarak satış baskısı devam etse de dün akşam açıklanan API stokları sonrasında nefes aldı. ABD endeksleri genel olarak günü yatay satıcılı kaparken bekle gör politikası izledi. Bugün sabah Asya seansında ise Çin ve Japonya hisseleri günü yatay satıcılı kaparken, Hong Kong’ta ise primlenme görüldü. Amerikan vadelileri güne yatay başlarken, Avrupa endekslerinin de yatay başlaması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda satışlar görüldü. BİST100’de son dönemin en dik kaybı yaşanırken, önceki günkü primlerin tamamen verildiğini gördük. Sanayi önderliğinde satışların görüldüğü BİST100’de yaşanan trend sonrasında düzeltme eğilimi görülüyor. BİST100’ün genelinde görülen satış baskısı yurt dışı piyasalardan da negatif ayrışmamıza neden oldu. Diğer taraftan dün yurt içinde işsizlik yüzde 10.2 seviyesine gerilerken olumlu hava devam etti.  Kur cephesinde ise USDTL’de 3.53 seviyesinde, EURTL’de ise 4.15 seviyesinde fiyatlanma devam ediyor. Özellikle USDTL’nin uzun süredir bu bantta sıkışıp kalması önümüzdeki dönemde yaşanacak hareketin beklentisini artırıyor.

 

Bugün yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, Euro Bölgesi’nde ise büyüme ve İngiltere istihdam rakamları takip edilecektir. Bugün Amerika’da konut başlangıçları ve FOMC toplantı tutanakları takip edilecektir. FED’in faiz artırımları ve bilanço küçültme planı hakkında yapılacak açıklamalara dikkat etmemiz gerekiyor. Olası söylemlerin artması ve sertleşmesi küresel bazda USD bazlı fiyatlamaya ve altında satış baskısına neden olabilir.

 

 

Teknik olarak BIST100 dünkü sert satış sonrasında sonrasında 107.000 seviyesinin hemen altında kapatırken, tepki alımlarının görülmesi durumunda 107.000 ve 107.500 seviyeleri, olası gevşemelerin devam etmesi durumunda ise 107.000 seviyesi altında ise 106.700 ve 105.900 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,78 seviyesinden başlıyor.