İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. GÜNLÜK BÜLTEN 19.12.2017

110.000 Seviyesi Kritik Önem Taşımaya Devam Ediyor

                                                                              

BİST 100 endeksi dün 109,330 ve 110,837 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,84 değer kazanarak 110,248 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,52 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,79 değer kazandı.

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasada iyimserlik devam ederken Avrupa ve ABD endekslerinde de yükselişler devam etti. Özellikle Euro Bölgesi stres testinde sadece bir bankanın fire vermesi Avrupa borsalarını bankacılık önderliğinde desteklerken kazançlar yüzde 2 seviyesine yakın görüldü. 2016 yılında 5 bankanın sıkıntı yaşadığı testlerde bu seneki başarılı performans piyasayı olumlu etkiliyor. Özellikle Alman DAX30 endeksi geçen hafta yaşadığı sıkışmayı yukarı yönlü kırarken, daha önce görülmüş tarihi rekor seviyelere yaklaşıyor. Amerika’da ise vergi reformu beklentileri piyasadaki ralliyi destekliyor. Dün Amerika’da kazançlar yüzde 1 seviyesine yakın görülürken tarihi rekor seviyeler görülüyor. S&P500 2700 seviyesini görürken, Goldman Sachs’ın 2018 hedef fiyatı şimdiden gerçekleşmiş oldu. ABD Başkanı Donald Trump, Ulusal Güvenlik Stratejisi konuşmasında, "GSYH büyümesi en önemli silahlarımızdan birisi olacak" dedi. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.40 seviyesinde fiyatlanırken, USD endeksinde ise dün gevşeme görüldü. Bu sabah Asya seansında ise karışık seyir görülüyor. Çin ve Hong Kong’da yüzde 1’e varan kazançlar yaşanırken, Japonya’da ise yatay kar satışları görüldü. USDJPY paritesindeki geri çekilme Japon hisselerini negatif etkiledi. Amerikan vadelileri güne primli başlarken, Avrupa hisselerinin de yatay primli açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise kritik 110.700 seviyesi test edilirken bu seviyeden kısmi kar satışları görüldü. Özellikle Güney Afrika Randı başta olmak üzere gelişen ülke para birimlerinde görülen iyimserlik BİST100’u da pozitif etkilerken olumlu hava devam ediyor. Güney Afrika Randında Cuma gününden beri yüzde 7’ye varan görülen kazançlar dün USDTRY’yi de pozitif etkilerken seans sonrasında 3.82 seviyesinin görülmesine neden oldu. Diğer taraftan Amerika ve Avrupa’da görülen yükseliş hareketinin de BİST100’u pozitif etkilediği görülse de 110.750 seviyesi kritik önem taşıyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye Halk Bankası'nın birçok kredi notunu düşürürken, görünümünü negatifte tutma kararı aldı. Kuruluştan yapılan açıklamada, Halkbank'ın Türk Lirası cinsinden uzun vadeli notunu ‘Ba1'den ‘Ba2'ye düşürüldüğü, uzun vadeli döviz mevduatı notunun ise ‘Ba2'de tutulduğu belirtildi. Amerika’da devam eden Zarrab davasının etkilediği söylenen not indiriminin piyasa üzerinde çok fazla etki yaratmadığı görüldü.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya IFO iş ortamı endeksi ve Almanya mevcut değerlendirmesi takip edilecekken, Amerika’da ise inşaat izinleri ve konut başlangıçları takip edilebilir. Ayrıca bu hafta içerisinde Amerika’da vergi reformunun son oylaması ve Trump’ın Noel tatili öncesinde imza atması da bekleniyor. Yurt içinde ise önemli veri akışı bulunmamaktadır.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi 110.000 seviyesinin üzerinde günü kaparken, alımların devam etmesi durumunda 110.700 ve 111.500 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 110.000 seviyesi ilk destek olarak görülebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 13,47 seviyesinden başlıyor.