BORSADA GERİ ÇEKİLME HIZLANIYOR 24.11.2017

 

BIST100 Endeksi günü yüzde 0,88 değer kaybıyla 105,026 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 2,77, holding endeksi de yüzde 0,82 değer kaybetti.

 

Endeks önceki kapanışa göre 937,50 puan azalırken, toplam işlem hacmi 5,8 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Güne pozitif başlayan BIST100, 107,000 sınırına kadar çıkış gerçekleştirmiş olsa da, günün ikinci yarısında banka pay piyasalarında yoğunlaşan satışlarla düşüşe geçti ve 105,026 puandan günü tamamladı. Geride bıraktığımız gün kredi derecelendirme kuruşu Fitch Rating, ABD’ deki Zarrab davasına ilişkin yürütülen soruşturmanın Türk bankalarını negatif not baskısı altına bırakabileceği uyarısında bulunmasıyla banka hisselerinde satış baskısı gördük. Yapılan sunumda, yönetilen soruşturmanın bankaların itibarını olumsuz etkileyeceği, bankaların piyasaya erişimlerinin azalacağı, aynı zamanda büyük büyük cezalar karşısında devlet tarafından desteklenmemesi durumunda bankaların negatif not ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor. Gelen Fıtch haberinin ardından sabah saatlerinde geri çekilen kur tekrar yükselişe geçti ve Türk lirası kazançlarının bir kısmını geri verdi. TCMB tarafına göz atacak olursak, Merkez Bankası’ nın verilerine göre brüt döviz rezervlerinin geçen haftaya kıyasla bir azalma yaşandığını görülüyoruz. Döviz rezervlerinde 2 milyar 193 milyon dolar azalış yaşanırken, altın rezervlerinde 65 milyon dolar artış görülüyor. Buna bağlı olarak Merkez Bankası’ nın toplam rezervlerinde geçen haftaya kıyasla görülen azalma dikkatlerden kaçmadı. Gün içinde yurt içinden imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi piyasanın takibinde olacaktır.

 

Avrupa hisselerine göz atacak olursak, yatırımcıların şirket hisselerine ilişkin gelişmelere verdiği tepkilerin etkisiyle günü karışık seyirle kapattı. Gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 0,06 artış yaşayarak 387i12 puan seviyesine yükseldi. Öte yandan Almanya’ nın DAX Endeksi yüzde 0,05 değer kaybederek 13,008 puan seviyesine kadar düşüş yaşadı. EUR/USD paritesi yüzde 0,27’lik yükselişle 1,1851 seviyesine kadar yükseliş yaşadı. Geride bıraktığımız gün Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları takip edildi. Gelen tutanaklarda politika yapıcıların aşırı genişleme beklentilerinden oldukça endişeli oldukları belirtiliyor. Bazı yetkililere göre, parasal genişlemenin gelecek yıl tekrar uzatılabileceğine ilişkin endişelerinin olduğu anlaşılıyor. Sabah saatlerinde takip edilen Almanya 3.çeyrek büyüme verisi piyasanın beklentisi doğrultusunda büyüme gerçekleştirdi ve herhangi bir sürpriz yaratmadı. Günün ilk yarısında Almanya’dan IFO Endeksi, günün ikinci yarısında ise ABD Üretim ve Hizmet PMI datası piyasanın odağında olacaktır.

 

Teknik olarak BIST100 endeksinde olası yükselişler için 106,400 ve 107,200 direnci takip edilebilir. Ancak satış baskının devamı yaşanması halinde 104,500 ve 103,000 desteği kısa vadeli olarak takip edilebilir.