İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. GÜNLÜK BÜLTEN 25.08.2017

Gözler Jackson Hole Toplantısında

                                                                              

BİST 100 endeksi dün 109,028 ve 110,133 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,18 değer kazanarak 109,154 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,21 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,28 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada volatilite devam ederken bugünkü açıklamalar öncesinde bekle gör politikası izleniyor. Dün Euro Bölgesi’nde İspanya büyüme beklentileri karşılarken, İngiltere’de ise büyüme beklentilere paralel açıklandı. Kredi derecelendirme kuruluşu Moodysten yapılan açıklamada, “İngiltere’de konut ve tüketici harcamalarının büyümesinde devam eden yavaşlama, ekonomik büyüme görünümüne ilişkin temel endişeler arasında yer alıyor.” ifadesi kullanıldı. Küresel bazda Euro bugünkü AMB Başkanı Mario Draghi söylemleri öncesinde hafta başından beri yatay seyretmeye devam ediyor. Avrupa endeksleri günü genel olarak yatay alıcılı kaparken şimdilik olumlu hava devam ediyor. Amerika’da ise konut satışlarında beklenmedik yavaşlama görülürken, haftalık istihdam talepleri ise beklentileri karşıladı. USD endeksi ise 93.20 seviyesinde fiyatlanırken, Amerikan 10 yıllıkları ise yüzde 2.20 seviyesinin altında fiyatlanıyor. Amerikan endeksleri günü yatay satıcılı kaparken güvenli limanlarda ise yatay hareketlenme görülüyor. Petrol cephesinde ise hafta başından beri yatay seyir devam ediyor. Genel olarak piyasanın genelinde yatay seyrin görüldüğü haftada kritik güne geldik. Bugün sabah Asya seansında ise primlenme devam ediyor. Çin ve Hong Kong endeksleri yüzde 1 üzerinde primlenirken, Japon hisseleri ise yüzde 1’e varan primlenmeyle haftayı kapattı. Amerikan vadelileri güne primli başlarken, Avrupa endekslerinin de primli açılması bekleniyor.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. BİST100’de bankacılık endeksinde primlenme görülse de seans onunda kısmi satışlar görüldü. Özellikle sanayi hisselerinde yaşanan satış baskısı BİST100 üzerinde de baskı yarattı. Kur cephesinde ise TL varlıklarda değerlenme devam etti. USDTL’de 3.5000 altında fiyatlanma devam ederken, EURTL’de de 4.1000 seviyelerinde fiyatlanma görülüyor. Yurt içinde dün önemli veri akışı bulunmazken, iyimserlik şimdilik devam ediyor. Bankacılık sektörü toplam mevduatı ise, 18 Ağustos ile biten haftada 301 milyon 902 bin lira azalarak 1 trilyon 627 milyar 28 milyon 510 bin liraya geriledi. Diğer taraftan yurt içinde büyüme beklentisinin artması ve piyasadaki iyimserlik fiyatlamalara yansımaya da devam ediyor.

 

Bugün küresel piyasada kritik veri akışı takip edilecek. Haftanın son işlem gününde gözler Jackson Hole toplantısı sonrasında söz alacak FED Başkanı Yellen ve AMB Başkanı Mario Draghi’de olacaktır. Ayrıca Euro Bölgesi’nde Almanya büyüme rakamı ve IFO iş ortamı endeksi de takip edilebilir. Yurt içinde imalat güveni ve kapasite kullanım oranı izlenecekken, Amerika’da ise dayanıklı mal siparişleri takip edilebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 109.000 seviyesinin hemen üzerinde kapatırken, alımların görülmesi durumunda 109.300 ve 110.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 109.000 seviyesi altında ise 108.500 ve 107.700 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,67 seviyesinden başlıyor.