İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. GÜNLÜK BÜLTEN 25.12.2017

Borsa hafta iç ve dış piyasalardaki negatif haber akışlarına direnmeye çalışacak.

                                                                            

BİST 100 endeksi dün 112,156 ve 111,005 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,16 değer kaybederek 111,099 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,44 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,62 değer kazandı.

Geçtiğimiz hafta borsa açısından yoğun haber akışının olduğu bir hafta oldu. ABD’de yeni vergi reformu nihai taslak metni Temsilciler Meclisi’nde onaylanmıştı, sonrasında da Senato oylamasında 48’e karşı 51 oyla taslak metin geçmişti. Ancak Cumhuriyetçiler'in Temsilciler Meclisi'nde oylanan taslakta Demokratlar ile uzlaşılan metinden farklı maddeleri koymuş olmaları nedeniyle oylama geçersiz sayılıp, tekrar oylamaya girerek ABD Temsilciler Meclisi, vergi sisteminde önemli değişiklikler içeren yasa teklifini, 201’e karşı 224 oyla kabul etti ve artık tramp’ın onayına kadı. Diğer taraftan Tump’ın Kudüs kararını eleştiren kararı tasarısı BM Genel Kurulu’ndan ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edilirken Türkiye açısından diplomatik bir zafer kazanılmış oldu. Bu durumun yurtiçi piyasalara ve TL varlıklarda ciddi anlamda pozitif bir değişiklik yaratmasa da da Türkiye’nin bölgesel bir güç olma yönünde elini kuvvetlendirdi, diğer bir başka gelişmede New York'ta tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davada sanık Atilla'nın suçlu olup olmadığını belirlemek için görüşmelere başlayan jüri üyeleri bir karara varamadılar bunun piyasalar üzerinde etkisi görülüyor. Avrupa tarafında ise İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya'da yapılan bölgesel seçimlerde bağımsızlık yanlısı olan 3 partinin, bölgesel parlamentoda çoğunluğu sağlaması piyasalarda sınırlı bir etki yaptı. Haftanın son işgününde ABD tarafında, dayanıklı tüketim mallarına yönelik siparişler kasımda önceki aya kıyasla yüzde 1,3 artarak 241,4 milyar dolara yükseldi. Veriye ilişkin beklenti, yüzde 2 artış yönündeydi. Kasım ayında kişisel gelir ve harcamalar kaleminde artış beklentilerin altında kaldı. Kişisel harcamalar aşağı yönlü revize edildi. Bu gelişmelerin ardından bu hafta başında Noel tatili sebebiyle yurtdışı borsaların çoğunun kapalı olması stabil bir gün geçireceğimizi işaret ediyor,  ABD’ de Atilla hakan davasının 3 Ocak tarihine ötelenmesi piyasalar ürerindeki risk faktörünü arttıracaktır.

Teknik olarak 111.071 seviyesinde kapatan BİST100'de açılışta sıkışık seyrin görülmesi beklenebilir. BİST100'de iyimserlik görülmesi durumunda 111.850 ve 112.500 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 110.500 ve 110.000 seviyeleri izlenebilir. Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 13,40 seviyesinden başlıyor.