BANKA ÖNCELİĞİNDE BORSADA YÜKSELİŞ YAŞANIYOR 26.10.2017

 

BIST100 endeksi, önceki kapanışa göre 1,148 puan artarken, toplam işlem hacmi 5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,51, holding endeksi yüzde 0,41 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran hafta başında en fazla değer kaybetmiş olan banka hisseleri olurken, en çok gerileyen sektör ise yüzde 1,61 oranı ile iletişim sektörü oldu.

 

Güne pozitif başlayan endeks en yüksek 108,485 puanı gördü ve 108,000 seviyesinin üzerinde dengelendi. Dün akşam saatlerinde Alman banka ve kurumlarının Türkiye’ye finansmanı azalttıkları iddia edilmişti. Buna göre. Almanların Avrupa Bankası ve EBRD gibi kurumalarda Türkiye’ye yönelik finansmanı kısmaya çalıştığı, bazı ticari Alman bankalarının da Türkiye risklerini gözden geçirdiği kaydedilmişti. Bu haberinde ardından Türk lirasında sert bir değer kaybı görülerek dolar tl kurunun 3,8080 seviyesine kadar çıkışını hızlandırdı. Her ne kadar ki gelen iddialar yalanlanmış olsa da Türk lirasında görülen değer kaybının devam ettiğini görmekteyiz. Hafta içinde ABD’ nin Türkiye Adalet Bakanlığı’ndan bir heyete vize vermediğine yönelik haber akışı daha sonra yalanlanmış olsa da doların lira karşısında kırılganlığını artırmış durumda. Gün içinde yurt içinden TCMB Para Politikası kararlarını bekliyoruz. Piyasanın beklentisi herhangi bir faiz indiriminin gerçekleşmeyeceği ve sıkı duruşun devam edeceği bekleniyor. Ancak TCMB’den gelecek açıklamalar lira üzerinde kısa süreli olarak pozitif hareketliliğe yol açabilir.

 

Avrupa hisse senetleri, güçlü Euronun ihracatçılara baskı yapması, yatırımcıların bugün Avrupa Merkez Bankası toplantısını beklemesiyle, dört haftanın en düşük seviyesine kadar gerilemesini sağladı. Aynı zamanda İspanya’ nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetim hükümeti, İspanya Senatosunun 155. Maddeyi oylayacağı, Katalonya yerel parlamentosu da bağımsızlık ilanını oylamaya hazırlanıyor. Yerel parlamentodaki görüşmeler yarına kadar sürmesi ve bağımsızlık ilanının oylanması beklenirken, aynı gün Madrid’deki Senatoda 155, maddenin oylanarak kabul edilecek olması bekleniyor. Öte yandan Katalonya’ da bağımsızlık gösterileri hala devam etmektedir. Stoxx Europe 600 Endeksi kapanışta yüzde 0,6 oranında düşüş yaşadı. Euro para birimi ise dolar karşısında yüzde 0,4 değer kazanarak iki günlük kazancını yüzde 0,5 seviyesine kadar genişletti. Almanya’ nın DAX Endeksi yüzde 0,5 VE İspanya’ nın IBEX 35 Endeksi yüzde 0,5 oranında geriledi. Almanya 10 yıllık faizi yüzde 0,48 seviyesinde yatay seyretti. ABD hisse senetleri, yedi haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirirken dolar ve Hazine tahvilleri gerileme yaşadı. S&P 500 Endeksi, aralarında Chipotle Mexican Grill Inc ve Advanced Micro INC’ in de bulunduğu dev şirketlerin zayıf gelen kar rakamları hisseleri aşağıya çekti ve endeks rekora yakın seviyeden düşüş yaşadı. ABD Hazine tahvil faizi, Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye geldi. Hisse senedi piyasasındaki düşüş, ABD Başkanı Donald Trump ile ABD Senatosu Bakanı ve Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker arasındaki söz düellosunu takiben yaşandı. Trump, Corker’ ın vergi reformu konusunda kendisine karşı mücadele ettiğini savundu. Gün içinde Avrupa Merkez Bankası faiz kararı bekleniyor. Piyasanın beklentisi herhangi bir faiz indiriminin gerçekleşmeyeceği yönünde. Ancak Merkez Başkanı Draghi’ nin yapacağı açıklamalar piyasanın takibinde olacaktır.

 

Teknik olarak BIST100 Endeksinde alımların devam etmesi durumunda 108,500 ve 110,000 seviyesi güçlü bir direnç olarak karşımıza çıkıyor. Ancak olası düşüşlerde 107,000 ve 105,500 destek olarak izlenebilir.