İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ 14.07.2017

Amerika’da Gözler Enflasyon Rakamında

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 103,850 ve 104,872 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,39 değer kazanarak 104,210 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,83 değer kazanırken sanayi endeksi ise 1,53 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada pozitif iyimserlik devam ederken özellikle gelişmiş ülke endekslerindeki alımların devam ettiğini gördük. Küresel bazda teknoloji hisselerindeki güçlü hava tüm piyasaları yukarı taşımaya devam ediyor. Dün Euro Bölgesi’nde Almanya, Fransa ve İspanya enflasyon rakamları beklentileri karşılarken piyasada çok fazla etki yaratmadı. Alman 10 yıllıkları kritik yüzde 0.50 seviyesi üzerinde tutunurken, Euro’da ise olumlu hava şimdilik devam ediyor. Avrupa endeksleri dün yatay primli günü kaparken, Alman DAX30 endeksinin bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesi üzerinde tutunması olumlu görüldü. Amerika’da ise gözler tekrardan FED Başkanı Janet Yellen konuşmasındaydı. Yellen, önümüzdeki iki yıl içerisinde, gayri safi yurtiçi hasıladaki yüzde 3'lük büyümenin zor göründüğünü, ancak yüzde 3 büyüme rakamına ulaşılırsa da bunun harika olacağını söyledi. Ayrıca Yellen bilançonun kademeli ve yavaş biçimde azaltılacağını belirtti. Ayrıca Amerika’da ÜFE beklentileri karşılarken ABD ekonomisindeki iyimserliğin de devamına neden oldu. Amerikan hisseleri teknoloji önderliğinde primlenirken, Amerikan DOW endeksi ise rekor seviyede fiyatlanmaya devam ediyor. Diğer taraftan petrol fiyatlarındaki sert yukarı yönlü harekette enerji hisselerine olumlu yansıdı. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.34 seviyesinde fiyatlanırken USD endeksi ise son dönemin en düşük seviyesi olan kritik 95.20 seviyesinde tutunmaya çalışıyor. Bugün sabah Asya seansında Asya hisseleri primlenmeye devam ederken, olumlu hava da devam ediyor. Amerikan vadelileri güne yatay başlarken, Avrupa endekslerinin de güne olumlu başlaması beklenebilir.

 

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kazançları devam etti. Hem kur cephesinde hem de BİST100’de primlenme devam ederken BİST100’ün rekor seviyeyi genişlettiği görüldü. Dün yurt içinde cari açık artmaya devam ederken, önümüzdeki dönemde açıklanacak büyüme rakamlarına da pozitif yansıyabilir. Kur cephesinde USDTL 3.56 seviyesine EURTL ise 4.06 seviyesine kadar gerileme yaşasa da bu seviyelerden kısmi toparlanmalar yaşanıyor. BİST100 cephesinde ise 105.000 seviyesine kadar yükseliş yaşansa da bu seviyenin hem psikolojik hem de kritik direnç olması nedeniyle kar satışları yaşandı. 2 yıllık gösterge tahvil faiz yüzde 11.45 seviyesinde fiyatlanırken, faizin bu kadar yüksek olması piyasadaki tek negatif gösterge olarak görülüyor.

 

Haftanın son işlem gününde küresel piyasada hareketlilik artabilir. Yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, Euro Bölgesi’nde ticaret dengesi ve İtalya enflasyon rakamı izlenebilir. Veri akışının yoğunlaşacağı Amerika’da ise enflasyon, perakende satışlar, sanayi üretimi ve Michigan tüketici güven endeksi izlenebilir. Özellikle Amerika’da açıklanacak enflasyon rakamı piyasadaki hareketliliği artırabilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 104.200 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşirken kar satışlarının görülmesi durumunda 104.000 ve 103.000 seviyeleri, olası yükselişin devam etmesi durumunda ise 104.000 üzerinde 105.000 seviyesi takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,45 seviyesinden başlıyor.