İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş BIST BÜLTEN 02.10.2017

BORSA GÜNÜ YÜKSELİŞLE TAMAMLADI

BIST 100 Endeksi, yüzde 0,25 artışla 102,907 puandan kapanış gerçekleştirdi. Bankacılık endeksi ise yüzde 1,05, holding endeksi yüzde 0,05 değer kaybetti.

 

Önceki kapanışa göre 256,64 puan artarken, toplam işlem hacmi 5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Güne yükselişle başlayan endeks 103,319 puana kadar çıkmasının ardından bu seviyelerden gelen kar satışlarıyla kazançlarının bir kısmını geri verdi ve günü yüzde 0,25 artışla 102,907 puandan tamamladı. Yeni haftada yurt içinde enflasyon, yurt dışından ise ABD Tarım dışı İstihdam verisi takip edilecek. Geride bıraktığımız hafta ABD doları son yedi aylık periyotta ilk defa ayı kazançla kapattı. Haftalık bazda endeksin yüzde 0,99 oranında artış yaşaması, Ağustos ayında ABD tüketici harcamalarının artığını gösteren verinin ardından başladı. Chicago Arz Yönetimi PMI verisinin beklenmedik bir şekilde artması yükselişi tetikler nitelikteydi. Hafta içinde FED Başkanı Yellen merkez bankasının faiz artırımı planlarına sadık kalacağı yönündeki açıklamaları oldukça şahin tonlamasında algılanarak, FED ‘in yıl sonuna kadar faiz artışına açık kapı bıraktı. Hafta içinde Trump yönetiminin ABD vergi kanunu revizesi planını duyurması dolar endeksine ekstra destek bulmasını sağladı denilebilir. Hafta içinde gelen dayanıklı mal siparişleri ve ikinci çeyrek büyüme verisi beklentilerin üzerinde açıklandı ancak kişisel harcamalardaki düşüş doların yükseliş ivmesini yavaşlattı.

 

Euro para birimi ise, Almanya’daki politik belirsizliğin Euro bölgesini etkileyebileceği ve Euro bölgesindeki birleşmeyi daha zor hale getireceği yönündeki endişelerle baskı altına girmiş durumda. Hafta içinde konuşma yapan Draghi, enflasyon üzerinde orta vadedeki belirsizliklerin devam ettiğini ve enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşması için genişlemeci para politikasına devam edeceğini belirtti. Haftanın son işlem gününde açıklanan Euro Bölgesi Eylül ayı TÜFE beklenmedik şekilde düşüş yaşadı ve yüzde 1,5 oranının üzerine hala çıkamıyor. Ancak Euro para birimi güçlü duruşuna devam etmektedir. S&P endeks kontratı yüzde 0,1 yükseldi ve Cuma günü gerçekleştirdiği yüzde 0,4’lül yükselişle rekor seviyede olan 2,519 seviyesine ulaştı. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi ise yeniden canlanan ABD ekonomisine daha yüksek getirilerin hayata geçmesiyle geçtiğimiz hafta yüzde 1,9 değer kaybetti. 10 yıllık hazine tahvil faizi ise yüzde 0,083 seviyesinde seyretti ve yüzde 2,36 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi.

 

BIST100 Endeksi’nde 101,500 seviyesi önemli bir destek olarak karşımıza çıkıyor. Ardından 100,000 noktasına kadar endekste satışlar yaşanabilir. Ancak olası yükselişlerde 103,00 ve 104,000 direnci takip edilebilir.