İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş BIST BÜLTEN 22.09.2017

BORSA GÜNÜ DÜŞÜŞLE KAPATTI

Bıst100 Endeksi günü yüzde 1,26 azalışla 104,001 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 1,94, holding endeksi ise yüzde 0,92 değer kaybetti.

 

Bıst100 Endeksi önceki kapanışa göre 1,322 puan azalırken, toplam işlem hacmi 4,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. FED kararının ardından Döviz kurlarındaki yükselişin etkisiyle güne negatif başlayan endeks, gün içinde en yüksek 105,426 puanı görse de bu seviyeden gelen satışlarla 104,000 puanın altına geriledi. Gün içinde yurt içinde Milli Güvenlik Kurulu toplantısı gerçekleşecek. Sinopi-Mamur bölgesinde başlayan harekatın genişletilmesi gibi bir karar çıkması durumunda jeopolitik risklerin artmasıyla Türk Lirasında değer kaybı yaşanabilir. ABD hisse senetleri, Fed’ in önümüzdeki aylarda hem faiz artırımı sürdürme hem de bilançoyu daraltmaya yönelik planlarını değerlendirmesiyle düşüş yaşadı. Hazine tahvilleri yükseliş yaşarken, gelişen piyasa hisse senetleri sert düştü. S&P 500 Endeksi, teknoloji hisselerinin kayıplara öncülük etmesiyle son beş günün ilk düşüşünü gerçekleştirdi. Dolar değer kaybederken, ABD’ nin hazine tahvillerinin faizi, ülkedeki haftalık işsizlik maaş başvurularının beklenmedik şekilde son üç haftanın en düşüş seviyesine gerilemesiyle, yüzde 2,26 seviyesine geriledi. Aralarında bakır ve demirinde bulunduğu metaller sert düşüş yaşadı. Apple hissesi 1 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesine kadar gerilerken yüzde 1,4 oranında değer kaybetti. Avrupa hisse senetleri ise FED sonrasında tırmanış gerçekleştirdi. Stoxx Europe 600 Endeksi kapanışta yüzde 0,2 yükseldi. Bankalar, tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareketi takiben, beş haftanın en yüksek seviyesine geldi. Fed, elinde tuttuğu tahvilleri gelecek ay azaltmaya başlayacağı açıkladı ve Başkan Yellen, ekonomide ve işgücü piyasasında toparlanmasının, enflasyonu er ya da geç yukarı yönde destekleyeceğini dile getirdi. Almanya’ nın DAX endeksi yüzde 0,2 oranında yükseldi.

 

Sabahın ilk saatlerinde güne Kuzey Kore tehdidiyle başladık. Kuzey Kore pasifikte hidrojen bombası patlatabileceği yönünde tehdit vari açıklamalarına devam ediyor. Donald Trump ise Kuzey Kore ile ilgili yeni yaptırımların gündemde olduğunu belirtiyor. Gün içinde yurt içinde Milli Güvenlik Kurulu toplantısı gerçekleşecek. Sinopi-Mamur bölgesinde başlayan harekatın genişletilmesi gibi bir karar çıkması durumunda jeopolitik risklerin artmasıyla Türk Lirasında değer kaybı yaşanabilir. Küresel piyasalarda yoğun PMI verileriyle karşı karşıyayız. Günün ilk yarısında Avrupa Bölgesi’nden Imalat, Bileşik ve Hizmet PMI verileri, günün ikinci yarısında ise ABD Üretim, Bileşik, Hizmet PMI’ lar verileri takip edilecek. Aynı zamanda konuşmacılı bir gün bizi bekliyor olacak. Sabahın ilk saatlerinde AMB Başkanı Draghi’ nin konuşması yer alırken, FOMC ve ECB üyelerinin konuşmaları günün ikinci yarısında takip edilecektir.

 

Teknik olarak BIST100 Endeksi’nde satış dalgasının devamı yaşanması halinde 104,00 ve 102,600 destek seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Ancak olası toparlanmalarda 105,500 ve 106,500 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkıyor.