Seans Sonrası TL Varlıklarda Değer Kaybı Yaşandı

                                                                                                                               

BİST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününde 90,052 ve 90,992 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,66 değer kazanarak 90,654 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,30 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,66 değer kazandı.

 

Haftanın ilk işlem gününde Paskalya ertesi olması nedeniyle Avrupa piyasasının kapalı olması küresel bazda düşük işlem hacmine neden oldu. Euro Bölgesi’nde hareketlilik yaşanması günün büyük bölümünde hareketsizliğe neden olurken ABD piyasasının açılmasıyla beraber hareketlilik yaşandı. ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Financial Times'a verdiği mülakatta, vergi reformunun parlamentodan Ağustos ayına kadar geçirilmesinin agresif bir durum olduğunu ve bu safhada bunu gerçekçi bulmadığını söyledi. Mnuchin, "Vergi reformunun geçirilmesi, sağlık hizmetleri tasarısından dolayı muhtemelen biraz gecikebilir" dedi. Ayrıca hazine Bakanı uzun vadede güçlü doların iyi bir şey olduğunu belirtti. Mnuchin açıklamaları sonrasında USD endeksinde değer kazançları görülürken ABD hisseleri de günü pozitif kapattı. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.24 seviyesinde fiyatlanırken Amerikan hisseleri yüzde 1’e varan primlenme yaşadı. ABD hisse senetleri haftanın lk işlem gününde, haftasonu artan jeopolitik gerginliğin yatışmasının yatırımcıların endişelerini azaltması ile birlikte, üç günlük kaybını tersine çevirdi. Bugün sabah Asya seansında ise karışık seyir izleniyor. Japon hisseleri primli seyrederken, Çin ve Hong Kong’ta ise yatay satışlar görülüyor. Amerikan vadelileri güne yatay başlarken Avrupa hisselerinin de yatay primli açılması beklenebilir.

 

Yurt içerisinde ise sert fiyatlanma görüldü. Referandum sonrasında TL varlıklarda değer kazançları görülse de bu kazançların fazla uzun sürmediği görüldü. Kur cephesinde USDTL ve EURTL’nin tüm aşağı yönlü gap’i kapattığı görülürken Cuma günkü fiyatlarda tutunma yaşanıyor. Yurt içinde OHAL süresinin 3 ay daha uzatılması yönünde karar alınırken piyasada da akşam saatlerinde baskı yaşandı. Dün ayrıca yurt içinde açıklanan istihdam rakamları sonrasında işsizliğin yüzde 13 seviyesine yükseldiği görülürken, genç nüfustaki işsizliğinde artmaya devam ettiğine şahit olduk. Ayrıca yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 9.28 seviyesine yükselirken enflasyonun piyasa üzerindeki baskısı da devam ediyor. BİST100 cephesinde ise güne sonunda primlenme yaşansa da, seans sonrası kur cephesinde yaşanan TL’deki sert değer kaybının etkileri bu sabah piyasada yaşanabilir.

 

Bugün yurt içinde ve Euro Bölgesi’nde önemli veri akışı bulunmazken, genel olarak ABD verileri takip edilecek. Bugün Amerika’da konut başlangıçları, inşaat izinleri ve sanayi üretimi izlenecekken piyasada da hareketlilik yaşanabilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 91.000 seviyesine yakın kapanış yaşarken, alımların devam etmesi durumunda 91.000 ve 92.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 90.000 seviyesi takip edilebilir. Seans sonrası kur cephesindeki hızlı hareketliliğin BİST100’e negatif yansıması beklenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,28 seviyesinden başlıyor.